Przetasowania w grupie B, Syntex Księżak znów liderem

Koszykarze Żubrów Białysok rozpoczęli rok jako lider grupy B drugiej ligi, ale swoje pierwsze spotkanie przegrali. Zespół Tomasza Kujawy uległ na własnym parkiecie nieobliczalnemu AZS UMCS Lublin. Potknięcie zespoły ze wschodniej Polski wykorzystał Syntex Księżak Łowicz. Pozostali liderzy wygrali swoje mecze.

news Zdjęcia | KU AZS UMCS

Akademicy są ubiegłorocznymi półfinalistami rozgrywek, zespołem, któremu do awansu do pierwszej ligi zabrakło jednego zwycięstwa w decydujących spotkaniach sezonu z KK Warszawa. W przerwie letniej z zespołu odeszli najlepszy punktujący Jakub Karolak, najlepszy podający Przemysław Tradecki oraz solidny Sebastian Dusiło. Do tej pory na boisku nie oglądaliśmy też przydatnego Dawida Myśliwca, który co prawda znajduje się w składzie na ten sezon, ale do tej pory nie zagrał w żadny meczu.

Żubry przed rokiem rywalizację zakończyły na pierwszej rundzie play-off - ulegając AZS UMCS - ale w tym sezonie po zmianach kadrowych są czołowym klubem rozgrywek. Przez krótki czas znaleźli się nawet na pierwszym miejscu w tabeli, lecz w pierwszej 2018 roku kolejce stracili je na rzecz Synteksu Księżaka.

W starciu ze skutecznymi lublinianami gospodarze przegrali walkę pod tablicami, słabo wypadli także w drugiej kwarcie. Tę część meczu białostoczanie przegrali 14:23 i nie byli w stanie odzyskać już prowadzenia. Żubrom zabrakło odpowiedniego wsparcia z ławki (17:41 w punktach rezerwowych), rzadziej decydowali się też na akcje, po których mogli wykonywać rzuty wolne.

Miejscowym nie pomogły 23 punkty Arkadiusza Zabielskiego oraz 21 Bartłomieja Wróblewskiego. Dobrze grę Akademików prowadził Patryk Wydra (9 pkt i 10 asyst).

Zmienił się rok, ale niezależnie od tego czy to końcówka starego czy też początek nowego wyśmienite statystyki w AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice notuje Mariusz Piotrkowski. Podkoszowy Akademików w starciu z Pogonią Ruda Śląska rzucił 38 punktów (13 na 14 za 2) i miał 7 zbiórek.