Rozgrywki będą prowadzone w dwóch etapach.
ETAP 1
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż) w ramach grup A, B, C i D.
Drużyny, które zajmą miejsca 1-8 w każdej z grup, będą uczestniczyć w Etapie 2 - play-off.
W grupach B i C: Drużyny, które zajmą miejsca 9-10 w każdej z grup, kończą rywalizację w sezonie i zajmują miejsca 33-40. Drużyny, które zajmą miejsca 11-14 w każdej z grup, będą uczestniczyć w Etapie 2 - play-out.
W grupach A i D: Drużyny, które zajmą miejsca 9-11 w grupie, kończą rywalizację w sezonie i zajmują miejsca 33-42. Drużyny, które zajmą miejsca 12-13 w grupie, będą uczestniczyć w Etapie 2 - play-out.
ETAP 2 – PLAY-OFF
I runda – do dwóch zwycięstw (1-1-1)
w parach 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 w ramach każdej grupy
Zwycięzcy uzyskują prawo gry w II rundzie, pokonani zajmują miejsca 17-32
II runda - do dwóch zwycięstw (1-1-1)
para 1: A1/A8 - D4/D5
para 2: B1/B8 - A4/A5
para 3: C1/C8 - B4/B5
para 4: D1/D8 - C4/C5
para 5: A2/A7 - B3/B6
para 6: B2/B7 - C3/C6
para 7: C2/C7 - D3/D6
para 8: D2/D7 - A3/A6
Zwycięzcy uzyskują prawo gry w III rundzie (ćwierćfinał), pokonani zajmują miejsca 9-16
III runda – ćwierćfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1)
para 9: zwycięzca pary 1 - zwycięzca pary 6
para 10: zwycięzca pary 2 - zwycięzca pary 7
para 11: zwycięzca pary 3 - zwycięzca pary 8
para 12: zwycięzca pary 4 - zwycięzca pary 5
Zwycięzcy uzyskują prawo gry w III rundzie (półfinał), pokonani zajmują miejsca 5-8
IV runda – półfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1)
zwycięzca pary 9 - zwycięzca pary 11
zwycięzca pary 10 - zwycięzca pary 12
Zwycięzcy uzyskują prawo gry w V rundzie (finał) i prawo gry w 1 Lidze Mężczyzn, pokonani uzyskują
prawo gry w V rundzie (o trzecie miejsce)
V runda – finał - mecz i rewanż
grają zwycięzcy półfinałów
V runda – o trzecie miejsce - do dwóch zwycięstw (1-1-1)
grają pokonani w półfinałach
Zwycięzca uzyskuje prawo gry w 1 Lidze Mężczyzn
ETAP 2 – PLAY-OUT
do dwóch zwycięstw (1-1-1) w parach 11-14, 12-13 w grupach B i C oraz 12-13 w grupach A i D
Zwycięzcy zajmują miejsca 41-48.
Pokonani zajmują miejsca 49-54 i tracą prawo gry w 2 Lidze Mężczyzn.
Grupa B
Akademia Koszykówki Legii Warszawa
Dziki Warszawa
GLKS Nadarzyn
KK Warszawa
KKS Tur Basket Bielsk Podlaski
KS Rosa-Sport Radom
ŁKS AZS UŁ SG Łódź
MUKS Hutnik Warszawa
Siarka Tarnobrzeg
Sokół Ostrów Mazowiecka
TBV Start II Lublin
U!NB AZS UMCS Lublin
ZKS Stal Stalowa Wola
Żubry Leo-Sped Białystok