Udany początek play-off mazowieckich drużyn

Pierwsza odsłona mazowiecko-wielkopolskiej rywalizacji w ćwierćfinale play-off pierwszej ligi koszykarek dla drużyn z centralnej Polski. MKS Pruszków lepszy na własnym parkiecie od rezerw ENEA AZS. Zwycięstwo w Poznaniu odniosła zaś SKK Polonia Warszawa. W rywalizacji o utrzymanie Politechnika Gdańska II pokonała Enea AZS AJP III Gorzów Wielkopolski. Kolejny mecz 1/4 finału w środę.

news Zdjęcia | Krawczyk.photo / SKK Polonia Warszawa

Bohaterką inauguracji fazy play-off w pierwszej lidze koszykarek została MVP sezonu zasadniczego grupy A Olivia Szumełda-Krzycka , która w starciu z ENEA AZS II Poznań rzuciła 35 z 73 punktów MKS Pruszków Jej zespół wygrał 73:65, choć po pierwszej kwarcie przegrywał 8:21.

Także w drugiej połowie poznanianki potrafiły wypracować dwucyfrową przewagę, ale od wyniku 53:44 kolejny fragment spotkania przegrały 2:20. Oprócz Szumełdy-Krzyckiej ani na sekundę parkietu na opuściła Magdalena Parysek-Bochniak (7 pkt, ale 3 na 13 z gry, 12 zbiórek). Najlepszą punktującą ENEA AZS II Liliana Banaszak - 22 punkty.

Zwycięstwo w Poznaniu odniosł inny zespół grupy A - SKK Polonia Warszawa. Przyjezdne nie przegrywały ani razu, a duży komfort dał podopiecznym Jarosława Krysiewicza udany początek zawodów. W połowie pierwszej kwarty warszawianki uzyskały najwyższą przewagę (14:3), której mimo ambitnej postawy rywalek nie straciły do końcowej syreny.

MUKS wymusił znacznie więcej przewinień, po których miał szansę wykonywać rzuty wolne, ale nie trafił żadnej z 12 prób za trzy punkty. Dla porównania 11 z 25 trójek Polonii znalazło drogę do kosza. Miejscowym nie pomogło 26 punktów Weroniki Papiernik. 20 punktów dla Polonii uzyskała Klaudia Sosnowska. Chyba najlepsze spotkanie na pierwszoligowym szczeblu zanotowała rezerwowa rozgrywająca Czarnych Koszul Sonia Frojdenfal - 13 pkt i 3 asysty, która rekord kariery ustanowiła tydzień wcześniej w meczu z rezerwami SMS PZKosz (17 pkt, 7 asyst i 4 przechwyty).

W rywalizacji o utrzymanie Politechnika Gdańska II pod koniec pierwszej połowy prowadziła już z trzecim zespołem ENEA AZS AJP 45:17, ale w końcówce była bliska porażki. W ostatnich minutach meczu drużyna z Gorzowa Wielkopolskiego miała kilka akcji, po których mogła doprowadzić do dogrywki. Rzuty z dystansu nie wpadały jednak do kosza, przyjezdnym przytrafiła się też strata.

Zdominowana walka pod tablicami przesądziłą o wygranej CTL Zagłębia w poniedziałkowym spotkaniu pierwszej ligi kobiet. Drużyna z Sosnowca zebrała o 17 piłek więcej niż rywalki, wymusiła też o połowę więcej rzutów wolnych. 24 punkty MVP sezonu zasadniczego w grupie B Aleksandry Wojtali.