Będą piąte mecze w półfinałach 1LM

Dopiero w środę 8 maja wyjaśni się, które drużyny zagrają w finale pierwszej ligi koszykarzy. W obu półfinałowych parach po niedzielnych meczach jest remis 2-2. Wydarzeniem czwartej serii spotkań było 37 punktów, 9 asyst i 7 zbiórek rozgrywającego STK Czarnych Adriana Kordalskiego.

news Zdjęcia | Czarni to Wy

Szansy na zakończenie półfinałowej rywalizacji w Łańcucie nie wykorzystał Rawlplug Sokół. Podobnie jak dzień wcześniej łańcucianie rozpoczęli zawody od kilkupunktowej straty, ale tym razem nie zdołali ich odrobić w pierwszej kwarcie.

Do przerwy Enea Astoria prowadziła 38:27, ale zwłaszcza końcowy fragment trzeciej kwarty przegrała wyraźnie. Od wyniku 44:51 Rawlplug Sokół rzucił 10 punktów z rzędu i objął pierwsze w niedzielnym meczu prowadzenie. Końcówka należała jednak do gości.

Oprócz aktywnych w pierwszych minutach Pawła Śpicy i Jakuba Dłuskiego w zdobywanie punktów w czwartej kwarcie włączył się Marcin Nowakowski, który w ostatniej części podstawowego czasu gry rzucił 11 ze swoich 21 punktów. 29-latek miał też 10 zbiórek.

Pierwszy raz w tegorocznej fazie play-off z zerowym dorobkiem punktowym zawody zakończył Bartłomiej Karolak. Mniej skuteczny był też napędzajacy ataki gospodarzy Kamil Zywert (1 na 6 z gry).

Piąte spotkanie będzie potrzebne także w rywalizacji FutureNet Śląska z Czarnymi. Na 8,5 minuty przed końcem najlepszy zespół rundy zasadniczej prowadził w Słupsku 81:68, ale kolejny fragment spotania przegrał 2:15. Oprócz aktywnego przez całe spotkanie Adriana Kordalskiego w zdobywanie punktów włączył się doświadczony Łukasz Seweryn, który w drugiej połowie rzucił 17 punktów.

W zaciętej końcówce niesieni dopingiem miejscowej publiczności gospodarze trafiali w ważnych momentach, dzięki czemu po wejściu pod kosz Adriana Kordalskiego objęli czteropunktowe prowadzenie na czterdzieści sekund przed końcem. Gdy wydawalo się, że skuteczność na linii rzutów wolnych rozstrzygnie sprawę czwartego meczu półfinału Czarni popełnili błąd, który mógł ich kosztować bardzo dużo.

Na niecałe 9 sekund przed końcem przy wyniku 101:98 Adrian Kordalski zza linii końcowej podał wprost w ręce Roberta Skibniewskiego, który nie atakowany przez nikogo oddał szybki rzut za trzy punkty. Nie trafił, a faulowany Wojciech Jakubiak wykorzystał oba rzuty wolne. Trafienie przez 3/4 boiska Jakuba Musiała nie odmieniło już losów rywalizacji.

Wojciech Jakubiak, który poprzedni sezon rozpoczął we Wrocławiu, rzucił 21 punktów i miał 4 asysty oraz 3 zbiórki. Po 21 punktów dla FutureNet Śląska uzyskali Krzysztof Jakóbczyk oraz Mateusz Jarmakowicz.

Enea Astoria Bydgoszcz

Stan rywalizacji - 2:2. Decydujące spotkanie odbędzie się w Bydgoszczy 8 maja, o godzinie 19:00.