Pierwszy krok CLJ za nami

Trefl 1LO i WKK Wrocław to najlepsze zespoły pierwszych turniejów Centralnej Ligi Juniorów. Oba zakończyły zmagania z kompletem wygranych, ofensywną koszykówkę łącząc z dobrą postawą w obronie.

Centralna Liga Juniorek i Juniorów to nowy projekt Polskiego Związku Koszykówki. Ogólnopolskie rozgrywki, które prowadzone są równolegle do rozgrywek strefowych U17. Bierze w nich udział 8 klubów, które w poprzednim sezonie znalazły się w najlepszej ósemce Młodzieżowych Mistrzostw Polski oraz 4 z kwalifikacji.

Liczby nie kłamią. Koszykarze WKK Wrocław imponowali formą w pierwszej odsłonie zmagań w Centralnej Lidze Juniorów. Nie tylko rzucali najwięcej punktów (średnio 99), ale także tracili najmniej - 51. Mecze wygrywali więc średnio różnicą 48 punktów, już do przerwy osiągając wyraźną przewagę.

Sztab szkoleniowy WKK podczas zmagań w Giżycku, gdzie rozgrywany był jeden z turniejów, dużo rotował składem. Wśród jedenastu zawodników grających w każdym meczu wszyscy spędzali na boisku średnio do 20,5 minuty. Wśród nich najlepsze statystyki notował Karol Prochorowicz, który rzucał średnio 16,8 punktu i miał 6,5 zbiórki. Motorem napędowym wrocławian był zaś Jakub Galewski - 11,8 punktu i 8 asyst.

Równie udany co WKK turniej w Sopocie rozegrał Trefl 1LO. Gospodarze zakończyli zmagania z bilansem 4-0, pokonując GTK Gliwice, MUKS Niedźwiadki Przemyśl, Energa GAK Gdynia i Oknoplast Inter-bud SKKM Kraków. Starcie z drużyną z Małopolski kończyło trójmiejski turniej, było też starciem pomiędzy niepokonanymi ekipami.

Sopocianie dwucyfrową przewagę uzyskali jeszcze przed przerwą, skutecznie powiększając korzystny dla siebie wynik w czwartej kwarcie. Oknoplast Inter-bud SKKM nie znalazł sposobu na zatrzymanie dobrze dysponowanego rzutowo Franciszka Chaca. 16-latek, który niemalże równo dwa lata temu debiutował w rozgrywkach seniorskich na poziomie Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn, w 24 minuty rzucił 27 punktów, trafiając 11 z 19 rzutów z gry. W drużynie z Sopotu, przez cały pierwszy turniej CLJ, dobrze prezentował się również Filip Łącz - 13 punktów, 5,8 zbiórki, 3,5 asysty oraz 2,3 przechwytu.

Grupa Strategia Gim92 Warszawa nie wygrał żadnego spotkania w CLJ, w wielu spotkaniach statystycznie nieźle prezentował się jednak 16-letni Mateusz Soczyński, który zwłaszcza w sobotę miał dobrą dyspozycję rzutową. W starciu z lokalnym rywalem Profbud Legia Warszawa rzucił 43 punkty, a kilka godzin później w meczu z Enea Basket Poznań uzyskał 39. Łącznie trafił w tych spotkaniach 16 trójek, z czego 9 w konfrontacji z klubem z Wielkopolski. Grupa Strategia Gim92 przegrała odpowiednio czterema (85:89) i jednym punktem (78:79). Soczyński w meczu z WKK uzyskał jednak tylko 6 punktów - 2 na 9 z gry.

Większą liczbę porażek niż zwycięstw (bilans 1-3) miały też MUKS Niedźwiadki Przemyśl. Na uwagę zasługuje dyspozycja Bruno Chalickiego, który w 3 z 4 meczów miał efektowne double-double. 30 punktów, 15 zbiórek, 8 asyst z Energa GAK Gdynia, 24 punkty i 13 zbiórek w meczu z Oknoplast Inter-bud SKKM Kraków, 26 punktów i 10 zbiórek w spotkaniu z Trefl 1LO Sopot i 18 punktów i 9 zbiórek w konfrontacji z AK 7 Trefl Sopot.