Komplet wygranych dawał awans do CLJ

AK 7 Trefl Sopot, PGE AK Młode Żubry Białystok, MUKS Niedźwiadki Przemyśl i Oknoplast Inter-bud SKKM Kraków wygrały swoje grupy w kwalifikacjach do Centralnej Ligi Juniorów i tym samym dołączyły do ośmiu drużyn, które miejsce w rozgrywkach CLJ wywalczyły już wcześniej.

news Zdjęcia | Mazi

Centralna Liga Juniorów to projekt Polskiego Związku Koszykówki, który wystartował w tym sezonie. Rywalizować w nim będzie12 klubów - 8 uczestników turnieju finałowego U17 mężczyzn z sezonu 2022/2023 oraz 4 z kwalifikacji. Te odbywały się w dniach 21-24 września w Kielcach, Pruszkowie, Przemyślu i Włocławku.

W męskich kwalifikacjach tylko zwycięzcy grup uzyskiwali miejsce w gronie uczestników CLJ, spośród czterech gospodarzy tylko jeden - MUKS Niedźwiadki Przemyśl wywalczył kwalifikacje. Żeńskie kwalifikacje do CLJ zdominowały kluby z województwa łódzkiego, w których aż trzy uzyskały awans, wśród mężczyzn każda z drużyn wywodzi się z innego rejonu Polski. Najwięcej klubów w kwalifikacjach było Mazowsza, ale żaden z nich nie przebrnął przez kwalifikacje.

Większość grup swoje mecze rozgrywała od piątku do niedzieli, dzień wcześniej rozpoczął się turniej w Pruszkowie, gdzie najlepsi okazali się koszykarze AK 7 Trefl Sopot. W kluczowym spotkaniu ekipa z Trójmiasta, która cztery mecze rozegrała w dwa dni, pokonała PGE Spójnię Stargard. Drużyna z zachodniopomorskiego pozostałe mecze wygrała różnicą przynajmniej 32 punktów, ale w kluczowym musiała uznać wyższość rywali.

Kluczowa okazała się druga kwarta. Tę część spotkania AK 7 Trefl wygrała 25:11, w jednym z fragmentów rzucając 11 punktów z rzędu. W trzeciej kwarcie sopocianie prowadzili 54:37 i choć pod koniec spotkania oba zespoły dzieliła różnica jednego trafienia z gry, drużyna z Pomorza do końcowej syreny utrzymała korzystny wynik.

Pod dyktando PGE AK Młode Żubry Białystok rozgrywał się turniej we Włocławku. Klub z Podlasia każde ze spotkań wygrał pewnie, zwyciężając z drużyną TKM 93:56. Liderem PGE AK Młode Żubry był Dawid Jakubiec, który ze średnią 24,5 punktów był najlepszym punktującym wszystkich turniejów kwalifikacyjnych. Jakubiec dodatkowo miał 5,8 zbiórki oraz 4,3 asysty.

Równie pewnie przez turniej w Przemyślu przebrnęli jego gospodarze. Najistotniejszy dla końcowego układu tabeli okazał się mecz z Pyra AZS Szkoła Gortata Poznań, w którym ekipa z Podkarpacia wygrała 82:74. Pyra AZS SG rozpoczęła od wyniku 14:4, ale jeszcze przed zakończeniem pierwszej kwarty miejscowi zdołali wyjść na prowadzenie, które w połowie trzeciej kwarty wynosiło już 21 punktów. Z triple-double spotkanie zakończył kapitan MUKS Niedźwiadków Bruno Chalicki - 20 punktów, 11 zbiórek i 11 asyst.

Dobrze zmagania w Kielcach będą wspominać koszykarze Oknoplast Inter-bud SKKM. Krakowianie, podobnie jak pozostali zwycięzcy grup, nie przegrali w Kielcach meczu, kluczowe spotkanie rozgrywając na zakończenie turnieju. W niedzielę zespół Dawida Mazura i Mateusza Bukały pokonał Akademię Koszykówki Komorów 77:63, mniejszą bądź większą różnicą punktową prowadząc przez całe zawody. Dobrze w polu trzech sekund radził sobie wychowanek AZS UW-MBA Warszawa Franciszek Boruciński-Hrycyk - 14 punktów, 15 zbiórek i 6 bloków.