Exact Systems Śląsk i SKM Zastal w finale MPP

Exact Systems Śląsk Wrocław i SKM Zastal Zielona Góra zagrają w finale rozgrywanego w Lublinie Młodzieżowego Pucharu Polski mężczyzn. Wrocławianie po jednostronnym spotkaniu pokonali Enea Basket Junior Poznań. SKM Zastal zwyciężył zaś Trefl 1LO Sopot. Turniej finałowy Młodzieżowego Pucharu Polski jest jedną z imprez towarzyszących Suzuki Pucharowi Polski, który w dniach 16 - 19 lutego rozgrywany jest w Lublinie.

news Zdjęcia | Wojciech Figurski/400mm.pl

Pierwsza kwarta miała duży wpływ na końcowy wynik starcia pomiędzy Exact Systems Śląskiem a Enea Basket Junior. Zespół Tomasza Jankowskiego i Jacka Krzykały rozpoczął spotkanie od prowadzenia 6:0. Rywale po trafieniach Igora Mastalarza i Igora Urbana zdołali jeszcze osiągnąć przewagę 7:6, ale na więcej nie pozwolili gracze z Dolnego Śląska. Akrywna gra Karola Kankowskiego oraz Przemysława Kociszewskiego pozwoliła Exact Systems Śląskowi od wyniku 11:9 rzucić 13 punktów z rzędu.

Od tego momentu przewaga wrocławian była już tylko większa. W całym spotkaniu koszykarze Enea Basket Junior popełnili aż 27 strat, których znaczną część rywale zamienili na punkty. Z double-double spotkanie zakończył Przemysław Kociszewski (20 pkt, 11 zbiórek i 4 przechwyty). 23 punkty dla Exact Systems Śląska uzyskał Kuba Piśla. Najlepszym punktującym Enea Basket Junior Igor Urban - 23 punkty.

Znacznie bardziej zacięte było drugie spotkanie półfinałowe, w którym SKM zwyciężył Trefl 1LO. Pierwsza połowa wyrównana, z lepszą momentami grą podopiecznych Michael Łydkowski i Janusza Kociołka, którzy rozpoczęli zawody od prowadzenia 12:4. Zielonogórzanie potrafili jeszcze przed zakończeniem pierwszej kwarty doprowadzili jednak do remisu, a w kolejnej części uzyskali nawet przewagę 24:17. Duże problemy ekipie z Pomorza sprawił duet Rafał Szpakowski - Ilian Węgrowski, który w całym spotkaniu rzucił 50 z 76 punktów zespołu.

Do przerwy był remis 30:30, a po zmianie stron coraz częściej na prowadzeniu znajdowali się zawodnicy z Lubuskiego. Grający zespołowo sopocianie po trójce Igora Stolarza (12 pkt i 11 zbiórek) na 3 minuty przed końcem uzyskali prowadzenie 66:63. Po raz ostatni Trefl 1LO prowadził przy wyniku 68:66, ale od tego momentu punkty zdobywali już tylko skuteczni na linii rzutów wolnych zawodnicy SKM Zastal, w ostatnim fragmencie spotkania notując serię 10:0.

Kluby biorące udział w Młodzieżowym Pucharze Polski uzyskały także awans do turnieju finałowego Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 19.

Wszystkie spotkania turnieju finałowego MPP można oglądać na oficjalnym kanale YouTube Polskiego Związku Koszykówki.