Exact Systems Śląsk Wrocław wygrywa Młodzieżowy Puchar Polski

Koszykarze Exact Systems Śląsk Wrocław obronili wywalczony przed rokiem Młodzieżowy Puchar Polski. W rozgrywanym w Lublinie finale Trójkolorowi po niezwykle zaciętym spotkaniu pokonali GTK Gliwice 71:70. Trzecie miejsce wywalczyło WKK Wrocław. MVP turnieju finałowego został wybrany Wojciech Siembiga.

Podopieczni Jacka Krzykały i Piotra Portasa do tej pory nie mieli sobie równych na centralnym szczeblu rozgrywek. Turniej półfinałowy Młodzieżowego Pucharu Polski przebrnęli jak burza, tylko w starciu z Enea Basket Junior Poznań (84:79) mając problem z odniesieniem wygranej. Pozostałe dwa mecze turnieju w Dąbrowie Górniczej wygrali gładko. Miejscowy MKS zwyciężyli 110:62, bez większych problemów rozprawili się także z Asseco Arka Gdynia (78:45).

Także zmagania w Lublinie Exact Systems Śląsk rozpoczął rewelacyjnie. W półfinale w derbach Wrocławia wysoko zwyciężył WKK 82:48, już do przerwy wypracowując 25-punktową przewagę.

Również finał rozpoczął się po myśli wrocławian, którzy wykorzystując przewagę w strefie podkoszowej stopniowo budowali przewagę. Od początku aktywny był Wojciech Siembiga. Nie tylko trafił z dystansu, ale zanotował też akcję z faulem, po której Exact Systems Śląsk objął prowadzenie 10:0.

Od początku w drużynie z Gliwic ciężar zdobywania punktów i prowadzenia gry GTK wziął na siebie Aleksander Wiśniewski. Dzień wcześniej w półfinale z Enea Basket Junior Poznań uzyskał 30 punktów, miał 12 zbiórek i 7 asyst, finał rozpoczął zaś o pięciu punktów z rzędu.

Ekipa z Dolnego Śląska kontrolowała jednak przebieg gry, systematycznie powiększając przewagę. Oprócz Siembigi skuteczny z obwodu był wchodzący z ławki Mikołaj Wojciechowski, co w połączeniu z umiejętnym zbieraniem piłek pod atakowaną tablicą, pozwoliło Exact Systems Śląsk objąć 20-punktowe prowadzenie do przerwy.

Po zmianie stron obraz gry uległ jednak zmianie. Do aktywnego przez całe zawody Aleksandra Wiśniewskiego, łącznie 30 punktów, 11 zbiórek i 6 asyst, dołaczył Filip Maciejewski. Jeszcze w połowie trzeciej kwarty wrocławianie prowadzili 53:33, ale w kolejnych minutach ich przewaga zaczęła maleć.

Niezwykłą wolę walki do ostatniej syreny koszykarz GTK zaprezentowali zwłaszcza w czwartej kwarcie, gdy od wyniku 56:71, uzyskali 14 punktów z rzędu! Aleksander Wiśniewski miał jeszcze ostatni rzut na zwycięstwo, ale w trudnej sytuacji, przy presji obrońcy spudłował z dystansu.

MVP turnieju finałowego Młodzieżowego Pucharu Polski
Wojciech Sembiga (Exact Systems Śląsk Wrocław)

Zdobywca Młodzieżowego Pucharu Polski w nagrodę od Polskiego Związku Koszykówki otrzymał 5000 złotych.

Nagrody wręczyli Marek Lembrych, wiceprezes PZKosz oraz Krzysztof Kołoszewski, komisarz PZKosz.