Komplet półfinalistów U20 mężczyzn

Za nami pierwsze rozstrzygnięcia w turnieju finałowym mistrzostw Polski do lat 20 mężczyzn. Do Asseco Arki U20 Gdynia, która awans do półfinałów zapewniła sobie po dwóch dniach rywalizacji, w piątek dołączyły trzy kluby. Trefl Sopot, WKK Wrocław oraz AZS AWF Mickiewicz-Romus Katowice.

Jeszcze przed meczem z Legią koszykarze Asseco Arki U20 byli pewni pierszego miejsca w grupie B. Najwyraźniej ten fakt mocno rozluźnił zawodników gdyńskiego klubu, którzy w meczu z Legią przez dłuższy czas musieli odrabiać straty. Trójmiejska ekipa pierwszy raz na prowadzenie wyszła w trzeciej kwarcie, ale bardzo szybko je straciła. Scenariusz powtórzył się w czwartej odsłonie, w której przewaga zespołu Milosa Mitrovicia wynosiła cztery punkty.

Legia szybko odrobiła jednak straty, obejmując prowadzenie, którego nie oddała już do końca. Stołeczny zespół wygrał walkę pod tablicami, wymusił też więcej przewinień, skutkujących rzutami wolnymi. 18 punktów i 6 strat Maksymiliana Motela.

Sinusoidalny przebieg miało starcie AZS AWF Mickiewicz-Romus z RTK Basket. Gospodarze wyraźnie wygrali pierwszą kwartę (32:15), aby kolejną jeszcze dobitniej przegrać (9:30). Pod koniec trzeciej odsłony radomianie prowadzili już różnicą 13 punktów, ale nie zdołali utrzymać korzystnego dla siebie wyniku.

Od stanu 66:58 zawodnicy z Katowic kolejne minuty wygrali aż 15:0. Tej przewagi Akademicy już nie roztrwonili. Ponad połowę punktów dla katowiczan rzucili Stanisław Heliński (30 pkt i 8 zbiórek) oraz Wiktor Rajewicz (26 pkt, 6 zbiórek i 7 asyst). RTK Basket nie pomogło double-double Aleksandra Lewandowskiego (27 pkt i 10 zbiórek).

Przed rozpoczęciem piątkowych zmagań teoretycznie każdy zespół miał szanse na znalezienie się w półfinale. Teoretycznie, bo MKS Start SA przy równoczesnej wygranej Trefla z Exact Systems Śląskiem potrzebował 83-punktowej wygranej nad WKK. Szybko okazało się, że taki scenariusz nie jest możliwy do realizacji, ponieważ wrocławianie pierwszą kwartę wygrali 39:16 i w kolejnych minutach z dużym spokojem utrzymywali korzystny dla siebie rezultat. Podobnie jak lublinianie WKK do znalezienia się w półfinale potrzebowało wygranej Trefla.

Zdobywcy Młodzieżowego Pucharu Polski rozpoczęli mecz źle (8:18), lecz kolejne odsłony toczyły się pod dyktando podopiecznych Michaela Łydkowskiego. Kolejne dobre zawody w Katowicach rozegrał rezerwowy Piotr Lis - 21 pkt i 3 przechwyty. Problemy ze skutecznością mieli trzej ważni zawodnicy Exact Systems Śląska: Kacper Gordon, Igor Kozłowski i Kacper Marchewka, którzy trafili tylko 10 z 36 rzutów z gry.

Pary półfinałowe

WKK Wrocław - Asseco Arka U20 Gdynia sobota 18:00
AZS AWF Mickiewicz-Romus Katowice - Trefl Sopot sobota 20:00

Wszystkie mecze finałów do lat 20 można śledzić na oficjalnym kanale YouTube PZKosz.