Derby Trójmiasta w finale MPP

Dwa zespoły z Pomorza zagrają w finale rozgrywanego pierwszy raz w historii turnieju finałowego Młodzieżowego Pucharu Polski mężczyzn. Po zaciętym meczu Trefl Sopot pokonał Exact Systems Śląsk Wrocław, zaś Asseco Arka U20 Gdynia pewnie zwyciężyła Legię. Finał i mecz o 3. miejsce odbędzie się w Arenie Ursynów. Transmisje ze spotkań można śledzić na oficjalnym kanale YouTube Polskiego Związku Koszykówki.

news Zdjęcia | Andrzej Romański

Częste zmiany wyniku, indywidualne popisy, przeplatane dobrymi akcjami zespołowymi zarówno w ataku jak też obronie - tak wyglądało inauguracyjne spotkanie turnieju finałowego Młodzieżowego Pucharu Polski pomiędzy Treflem a Exact Systems Śląskiem. W pierwszej kwarcie nieznaczną przewagę mieli podopieczni Michaela Łydkowskiego, którzy wykorzystywali dobre warunki fizyczne oraz możliwość rotacji na różnych pozycjach na boisku. W efekcie czego sopocianie objęli prowadzenie 24:19 a na początku drugiej kwarty 28:22.

Gdy w drużynie z Wrocławia w zdobywanie punktów włączył się Kacper Marchewka, który w pięć minut drugiej kwarty uzyskał 10 punktów, ekipa z Dolnego Śląska potrafiła wyjść na prowadzenie, które powiększyła jeszcze w trzeciej odsłonie.

W czwartej kwarcie coraz bardziej zmęczeni liderzy Exact Systems Śląska (oprócz Marchewki w sobotnie przedpołudnie byli nimi Kacper Gordon i Szymon Walki) stracili na swojej skuteczności, co skutecznie wykorzystali rywale, przejmujac inicjatywę w kluczowych fragmentach meczu.

Wrocławianie wygrali walkę pod tablicami (45 do 34), ale popełnili o 7 strat więcej, spudłowali też sporo rzutów z bliższej odległości od kosza - 8 na 40 za 2. Po 16 punktów dla Trefla rzucili Daniel Ziółkowski i Błażej Kulikowski. 25 punktów dla pokonanych uzyskał Kacper Gordon.

W drugim półfinale mecz od początku do końca toczył się pod dyktando Asseco Arki U20, która z każdą kolejną kwartą powiększała swoją przewagę. Zespół Milosa Mitrovicia osiągnął przewagę w polu trzech sekund, był też znacznie skuteczniejszy niż rywale. Stołeczny zespół nie znalazł sposobu na zatrzymanie Grzegorza Kamińskiego, który z dużym spokojem rzucił 20 punktów i 7 zbiórek i 3 asysty.