R8 Basket AZS Politechnika zdobywa Puchar Polski PZKosz

Koszykarze R8 Basket AZS Politechniki okazali się najlepsi w rozgrywkach Pucharu Polski Mężczyzn - PZKosz. W finale rozgrywanego w Żarach turnieju krakowianie pokonali miejscowego Chromika i tym samym obronili wywalczone przed rokiem trofeum. Na trzecim miejscu turniej zakończyła Pyra Poznań.

news Zdjęcia | Marek Hercik

Trzecioligowiec, w którego składzie są gracze z doświadczeniem w pierwszej lidze, kontra aspirująca do gry w PLK R8 Basket AZS Politechnika. Zdecydowanym faworytem tego meczu byli krakowianie i choć udało im się wygrać, to zwycięstwo nie przyszło podopiecznym Rafała Knapa łatwo.

Niesieni dopingiem miejcowej publiczności, która szczelnie wypełniła arenę w Żarach, gospodarze rozpoczęli mecz od prowadzenia 17:5. R8 Basket AZS Politechnika zmniejszyła straty, ale w przekroju całego spotkania to podopieczni Łukasza Rubczyńskiego dłużej znajdowali się na prowadzeniu.

Goście nie potrafili zatrzymać doświadczonego Łukasza Niesobskiego (26 pkt, 4 zbiórki i 4 asysty), który trafiał zarówno z dystansu (5/12) jak też z bliższej odległości. Na 7 minut przed końcem Chromik prowadził 75:69, ale wówczas stracił skuteczność w ataku. Mądra obrona graczy Rafała Knapa sprawiła, że kolejny fragment spotkania R8 Basket AZS Politechnika wygrała 8:0.

Miejscowi zdołali doprowadzić jeszcze do remisu 77:77, ale na dwie minuty przed końcem trójkę trafił Michael Hicks, a następnie Jakub Dwernicki dorzucił dwa punkty z linii rzutów wolnych. Mimo ambitnej postawy Chromik nie zdołał odrobić już strat.

Dobrze grę Chromika prowadził Dariusz Kalinowski (19 pkt, 9 asyst i 5 zbiórek). 25 punktów dla zwycięzców uzyskał Hicks.Podobnie jak dzień wcześniej nieźle w polu trzech sekund wypadł Seid Hajrić (14 pkt i 9 zbiórek).

MVP Turnieju Final Four
Michael Hicks (R8 Basket AZS Politechnika Kraków)

Pierwsza piątka Turnieju Final Four
Seid Harjic (R8 Basket AZS Politechnika Kraków)
Marcin Malczyk (R8 Basket AZS Politechnika Kraków)
Łukasz Niesobski (Chromik Żary)
Mikołaj Walczak (MKK Pyra Poznań)
Szymon Jańczak (Hensfort Przemyśl)

Zwycięzcą konkursu rzutów za 3 pkt został Michael Hicks (R8 Basket AZS Politechnika Kraków)