Sześć klubów awansowało do 2LM

Do MKS Ochota Warszawa, który awans do 2LM wywalczył w sobotę, dzień później dołączyło pięć kolejnych klubów.

news Zdjęcia | MKKS Rybnik

Prawo gry na centralnym szczeblu rozgrywek uzyskały MKKS Rybnik i ZEC PKK 99 Pabianice (grupa I), AZS PWSTE Jarosław (grupa II) oraz KS Hes Basketball Wrocław i MKKS Żak Koszalin (grupa III).

Niecodziennym bilansem sezon 2018/2019 zakończyli koszykarze MKKS Rybnik, czyli klubu, który przed rokiem pożegnał się z rozgrywkami drugiej ligi. Zespół Łukasza Szymika z 24 spotkań nie przegrał żadnego. W meczu z UKS Trójka Żyrardów rybniczanie pierwszą kwartę wygrali 35:14, dzięki czemu w kolejnych odsłonach spokojnie kontrolowali wydarzenia na boisku. 17 pkt i 13 zbiórek miał doświadczony Tomasz Czajkowski.

Wysoką wygraną nad Ofensywą Racibórz awans do drugiej ligi przypieczętował ZEC PKK 99 Pabianice. Każdy z zawodników zespołu Arkadiusza Gralewskiego spędził na boisku przynajmniej 6 minut. Najwięcej punktów uzyskał Artur Szczerkowski - 22.

Drugi raz z rzędu awansu do drugiej ligi w turnieju finałowym nie udało się wywalczyć koszykarzom KK UR Kraków. W meczu, który decydował o losach awans, zespół z Grodu Kraka uległ AZS PWSTE. Drużynie z Podkarpacia bardzo przydało się doświadczenie Artura Mikołajko (19 pkt i 11 zbiórek). Dobrze grą Akademików kierował Patryk Bielecki, który oprócz 9 asyst rzucił 14 pkt i miał 6 zbiórek. Wśród pokonanych double-double miał Tomasz Palmowski (23 pkt i 12 zbiórek), który w tym sezonie grał też w drugoligowym MUKS 1811 Unia Tarnów. Grającym trenerem klubu z Jarosławia jest doświadczony Tomasz Fortuna.

Pewny awansu zespół MKS Ochota przegrał z niemającym już szans na awans KS Bat Sierakowice. 16 punktów Jędrzeja Szymańskiego.

Do awansu do drugiej ligi nie wystarczyło KU AZS Uniwersytet Warszawski zwycięstwo z King BC Szczeci. Stołeczny zespół ostatnią kwartę wygrał aż 25:6. Blisko podwójnego double-double był Bartłomiej Kaczmarczyk (23 pkt i 19 zbiórek).

Porażka klubu ze Szczecina sprawiła, że jeszcze przed rozpoczęciem ostatniego meczu turnieju we Wrocławiu miejsce w drugiej lidze zapewnił sobie MKKS Żak Koszalin. W spotkaniu kończącym turniej zespół z zachodniopomorskiego uległ KS Hes Basketball 55:106. 11 punktów i 14 zbiórek Marcela Misiaszka. Gospodarze trafili 53,3 procent rzutów z gry.