AZS Politechnika Korona i MUKS uzupełniają grono półfinalistów

Atut własnego parkietu w trzecich, decydujących meczach ćwierćfinału 1 Ligi Kobiet wykorzystały AZS Politechnika Korona Kraków i MUKS Poznań. Drużyna z Wielkopolski, przy rewelacyjnej postawie Aleksandry Zięmborskiej (32 pkt i 17 zbiórek), pokonała KKS Olsztyn, zaś krakowianki zwyciężyły AZS Uniwersytet Gdański. Półfinały 1LK rozpoczną się w sobotę. Gospodarzami pierwszym spotkań będą SKK Polonia Warszawa oraz AZS Politechnika Korona Kraków.

Koszykarki z Grodu Kraka wyciągnęły wnioski z porażki w Gdańsku. Wówczas w drugim meczu ćwierćfinału krakowianki prowadziły kilka chwil przed przerwą różnicą 16 punktów, ale oddały inicjatywę rywalkom. Tym razem scenariusz już się nie powtórzył. AZS Politechnika Korona rozpoczęła spotkanie od mocnego uderzenia, obejmując prowadzenie 12:2. Gdy w zdobywanie punktow oprócz Katarzyny Kocaj i Agnieszki Krzywoń włączyły się pozostałę zawodniczki miejscowe systematycznie powiększały przewagę, która na krótko przed przed zmianą stron wynosiła 23 punkty.

Dziewięć punktów z rzędu Kariny Szczurewskiej (jedyne trafienia w spotkaniu) pozwoliło gdańszczankom na odrobienie cześci strat. W żadnym momencie przewaga podopiecznych Wojciecha Downar-Zapolskiego nie była jednak zagrożona, o co zadbała mądrze kierująca grą miejscowych Agata Rafałowicz (4 pkt, 8 zbiórek, 10 asyst i 2 przechwyty). Z double-double spotkanie zakończyła Katarzyna Kocaj (11 pkt, 11 zbiórek i 4 bloki). 23 punkty, w tym 6 na 9 za 3, rzuciła Małgorzata Zuchora. Najwięcej punktów dla AZS UG rzuciła Agata Stępień - 18.

Wyśmienita postawa Aleksandry Zięmborskiej, która w 35 minut rzuciła 32 punkty, zebrała 17 piłek, w tym 8 na atakowanej tablicy, oraz wymusiła 10 przewinień mocno przyczyniła się do zwycięstwa MUKS nad KKS. Kluczowa okazała się trzecia odsłona, która poznanianki wygrały 21:10. Miejscowe osiągnęły przewagę w walce pod tablicami, wymusiły też znacznie więcej przewinień, po których wykonywały rzuty wolne, ale niemal do końcowej syreny nie były pewne wygranej.

Po trójce Alicji Wawrzyniak KKS przegrywał tylko dwoma punktami na półtorej minuty przed końcem. Wówczas trójkę trafiła Alicja Szloser (16 pkt i 6 na 6 za 1) i nieco uspokoiła sytuację. Dużym spokojem na linii rzutów wolnych wykazała się też Aleksandra Zięmborska (4 na 4 za 1 w ostatniej minucie). 8 punktów, 8 zbiórek i 8 asyst Weroniki Papiernik. W drużynie Tomasza Sztąberskiego o double-double otarły się Joanna Chełchowska (17 pkt, 9 zbiórek i 7 asyst) oraz Natalia Żukowska (9 pkt i 10 zbiórek), które z powodu nadmiernej liczby przewinień musiały opuścić parkiet w czwartej kwarcie.

Stan rywalizacji - 2:1 dla AZS Politechnika Korona Kraków

III runda – półfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1)
Terminy 27.03, 31.03 i ew. 07-04
SKK Polonia Warszawa - MUKS Poznań
AZS Politechnika Korona Kraków - Top Market MKS Pruszków

Zwycięzcy uzyskują prawo gry w IV rundzie - finał, pokonani uzyskują prawo gry w IV rundzie - o trzecie miejsce

IV runda – o trzecie miejsce - mecz i rewanż (1-1)