MKK Sokołów mistrzem Polski do lat 18 kobiet 2016

Koszykarki z Sokołowa Podlaskiego najlepszym zespołem sezonu 205/2016 wśród juniorek. W finałowym spotkaniu po bardzo zaciętym meczu MKK Sokołów SA pokonał MUKS WSG Supravis Bydgoszcz 66:64. Niesamowitym osiągnięciem statytycznym w tym meczu popisała się Anna Makurat (26 pkt, 13 zbiórek i 10 asyst). Trzecie miejsce dla UKS Trójka OSiR Żyrardów.

Podopieczne Mariusza Świerka i Zbigniewa Sowińskiego jako najlepszy zespół strefy mazowiecko-podlaskiej rywalizację na centralnym szczeblu rozgrywek rozpoczęły od turnieju półfinałowego, z szesnastu rozegranych wcześniejszych spotkań wygrywając 14.

Na centralnym szczeblu rozgrywek zespół z Sokołowa Podlaskiego nie przegrał żadnego meczu, większość meczów wygrywając różnicą przynajmniej 20 punktów.

W drodze do finału MKK Sokołów SA pokonało gospodarza turnieju finałowego UKS Trójkę OSiR, zaś w starciu o złoty medal w kategorii do lat 18 kobiet okazało się lepszy od MUKS WSG Supravis.

Za sprawą Anny Makurat (7 punktów) drużyna z Sokołowa Podlaskiego wypracowała niewielką przewagę w pierwszej kwarcie, którą z biegiem czasu potrafiły zniwelować rywalki. W połowie drugiej odsłony bydgoszczanki wyszły nawet na prowadzenie, ale znów nie do zatrzymania była zaledwie 16-letnia koszykarka. Nie tylko mądrze kierowała grą swojej drużyny, ale także zbierała wiele piłek a także zdobywała punkty.

Kolejne minuty były niezwykle wyrównane, a żadna ze stron nie potrafiła zbudować przewagi większej niż pięć punktów. Kluczowy okazał się początek ostatniej kwarty, który MKK Sokołów SA wygrało 10:3, obejmując prowadzenie 57:52 na sześć minut przed końcem zawodów.

MUKS WSG Supravis robił wiele, aby zniwelować stratę, ale gdy tylko różnica wynosiła tyle, co jedno trafienie z gry, nie potrafił umieścić piłki w koszu, bądź tracił je po akcji rywalek. Nawet w samej końcówce bydgoszczanki miały szansę odwrócić jeszcze losy meczu, ale popełniły stratę.

Drużynie Krzysztofa Janika i Edwarda Malinowskiego w odniesieniu wygranej nie pomogło 31 punktów, 11 zbiórek, 4 przechwyty i 2 bloki Weroniki Papiernik.

MVP turnieju finałowego
Anna Makurat

Najlepsza "Piątka"
1.Weronika Papiernik (MUKS WSG Supravis Bydgoszcz)
2.Julia Niełacna (MUKS WSG Supravis Bydgoszcz)
3.Barbara Zieniewska (MKK Sokołów SA Sokołów Podlaski)
4.Olga Trzeciak (Enea AZS PWSZ Gorzów Wlkp.)
5.Weronika Nowakowska (UKS Trójka OSiR Żyrardów)

Najlepszy strzelec mistrzostw Polski U18 kobiet
Anna Makurat (MKK Sokołów SA Sokołów Podlaski)

Najlepsze zawodniczki poszczególnych drużyn
Magdalena Szkop (MKK Sokołów SA Sokołów Podlaski)
Natalia Błaszczak (MUKS WSG Supravis Bydgoszcz)
Anna Wińkowska (UKS Trójka OSiR Żyrardów)
Karolina Matkowska (Enea AZS PWSZ Gorzów Wlkp.)
Danuta Rutek (TS Wisła Can-Pack Kraków)
Oliwia Plener (Bryza Politechnika Gdańska)
Karolina Szczęsna (VBW GTK Gdynia)
Agata Maciejewska (SMS Aleksandrów Łódzki)

Oprócz w/w nagród uczestniczki turnieju finałowego otrzymały okolicznościowe koszulki, kubeczki, długopisy z logo mistrzostw a pierwsze 4 drużyny sprzęt sportowy, elektroniczny i wiele innych nagród.