Porażka Gónika Trans.eu, przełamanie Energa Kotwicy

Trzecie spotkanie w sezonie 2019/2020 przegrali koszykarze Górnika Trans.eu. Podopieczni Łukasza Grudniewskiego ulegli w Poznaniu przebijającemu się w środkowe rejony tabeli Biofarmowi Basket. Z walki o opuszczenie ostatniego miejsca w lidze nie rezygnuje Energa Kotwica, wyraźnie lepsza w Kołobrzegu od Elektrobud-Investment ZB. Ważne zwycięstwo odniósł beniaminek Weegree AZS Politechnika Opolska. W jedynym niedzielnym meczu Miasto Szkła wygrało z GKS.

news Zdjęcia | Biofarm Basket Poznań

Szybko po porażce w derbach Podkarpacia otrząsnęli się koszykarze Miasta Szkła. W kończącym 20. kolejkę meczu zespół Marcina Radomskiego pokonał GKS 88:81, wyraźną przewagę uzyskując w drugiej kwarcie. Tę część spotkania gospodarze wygrali aż 34:15. Przez całe spotkanie bardzo aktywny był Dariusz Oczkowicz, który uzyskał 19 punktów. 7 na 7 rzutów z gry trafił Łukasz Ratajczak. Oba zespoły trafiły więcej niż połowę rzutów z gry.

Trzy z pięciu sobotnich spotkań pierwszej ligi zakończyły się po myśli drużyn zajmujących niższe miejsce w tabeli niż rywale. W Prudniku miejscowa Pogoń w dniu urodzin trenera Tomasza Michalaka musiała uznać wyższość STK Czarnych. Goście do przerwy rzucili aż 59 punktów, tracąc o 20 mniej. Dobrze grą kierował Adrian Kordalski (19 pkt i 9 asyst), któremu jednej zbiórki zabrakło do double-double.

Po zmianie stron Pogoń próbowała odrabiać straty, lecz przewaga przyjezdnych była zbyt wyraźna. 18 punktów, większość po przerwie, uzyskał Marcin Sroka. Double-double Patryka Wieczorka (10 pkt i 10 asyst). Z powodu problemów z łydką nie zagrał Marcin Salamonik.

Dużą niespodziankę sprawił Biofarm Basket, pokonując w Poznaniu walczącego o pierwsze miejsce przed fazą play-off Gónika Trans.eu. Wałbrzyszanie mieli szansę wygrać w podstawowym czasie gry, ale przy remisie nie trafili dwóch rzutów z dystansu, w tym jednego rozpaczy.

Na dwie minuty przed końcem dogrywki Górnik Trans.eu prowadził 80:75, ale od tego momentu punkty zdobywali już tylko gospodarze. Dużym opanowaniem na linii rzutów wolnych wykazał się Marcin Flieger, który w końcówce trafił 6 z 6 prób za jeden punkt. Doświadczony obrońca zakończył zawody z dorobkiem 27 punktów, 12 wymuszonych fauli i 10 asyst.

Złą passę przełamała Energa Kotwica w pełni kontrolując mecz z Elektrobud-Investment ZB. 16 punktów do przerwy uzyskał Bartosz Wróbel, który wspólnie z Patrykiem Przyborowskim zakończył mecz z dorobkiem 19. Gospodarze trafili 11 z 19 rzutów z dystansu. Double-double Łukasza Bodycha (13 pkt i 10 zbiórek).

Trzecie spotkanie pod kierunkiem Rafała Knapa wygrała Weegree AZS Politechnika Opolska. O sukcesie beniaminka przesądziła druga połowa, którą Akademicy wygrali 57:34. Swoje doświadczenie wykorzystał Tomasz Ochońko - 26 pkt i 5 asyst. W składzie gospodarzy nie znaleźli się Przemysław Szymański, Bartosz Majewski i Wojciech Leszczyński, a na boisku nie pojawili się Adam Kaczmarzyk i Adam Skiba.

Nadal bez zwycięstwa w 2020 roku pozostaje Timeout Polonia 1912, która spadła na przedostatnie miejsce w lidze. Podopieczni Radosława Hyżego okazali się wyraźnie słabsi od walczącego o fazę play-off KS Księżaka Łowicz. Najlepszym punktującym spotkania został Mikołaj Grod (24 pkt i 10 zbiórek).