Koniec serii Czarnych, niespodzianka w Lesznie.

Na siedmiu zwycięstwach z rzędu zakończyła się seria STK Czarnych. Slupszczanie w meczu 22. kolejki ulegli na wyjeździe Enei Astorii Bydgoszcz, która tym samym umocniła się w czołowej trójce rozgrywek. Dużą niespodziankę sprawiło w Lesznie ostatnie w tabeli SKK wygrywając z Jamalex Polonią 1912. Udaną serię kontynuuje Elektrobud-Investment ZB Pruszków, który wygrał pięć ostatnich spotkań. Nadal bez porażki we Wrocławiu są koszykarze WKK.

news Zdjęcia | Czarni to Wy

Bilans 11-0 mają w hali WKK Sport Center koszykarze WKK. W 22. serii spotkań klub z Dolnego Śląska nie bez kłopotu pokonał Pogoń Prudnik. W połowie drugiej kwarty przewaga gospodarzy wynosiła już 18 punktów (32:14), ale dziesięć minut później biało-niebiescy zbliżyli się na odległość jednego trafienia z gry. Scenariusz powtórzył się w samej końcówce, w której na dogrywkę rzucał Tomasz Nowakowski. Jego rzut z dystansu nie znalazł jednak drogi do kosza. 23 punkty i 12 zbiórek miał Tomasz Prostak. Najlepszymi punktującymi WKK byli Damian Pieloch i Jakub Patoka - obaj po 15 punktów.

Pod kierunkiem Mantasa Cesnauskisa Czarni nie przegrali spotkania od połowy grudnia. Wyśmienitą passę zatrzymała w sobotę Enea Astoria, dzięki czemu przybliżyła się do przewagi własnego parkietu w pierwszej rundzie play-off. Bydgoszczanie nie tylko wymusili większą liczbę przewinień rywali, po których następowały rzuty wolne, ale także stracili o 12 piłek mniej. Kolejne niezłe spotkanie rozegrał Mikołaj Grod, który w 21,5 minuty rzucił 19 punktów (8 na 11 z gry). Enea Astoria skutecznie wyeliminowała z gry wyróżniających się podkoszowych Czarnych Damiana Cechniaka (4 pkt i 6 zbiorek) oraz Patryka Pełkę (8 pkt i 5 zbiórek).

Pomysł na grę z Jamalex Polonią 1912 ma walczące o uniknięcie ostatniego miejsca po rundzie zasadniczej SKK. Podopieczni Michała Spychały w Siedlcach pokonali czołowy zespół pierwszej ligi 85:78. Tym razem na wyjeździe zwyciężyli 86:81, w połowie czwartej kwarty prowadząc 78:64. Zespół ze wschodniego Mazowsza trafił 24 z 35 rzutów za dwa punkty, mocno ograniczył także poczynania obwodowych gospodarzy. Jedno z lepszych spotkań w sezonie rozegrał Marcin Pławucki - 20 pkt i 5 na 7 z gry oraz 8 na 8 za jeden. Jamalex Polonii 1912 nie pomogło 28 punktów Adama Kaczmarzyka. Dzięki wygranej siedlczanie - przynajmniej do rozegrania meczu przez AZS AGH - opuścili ostatnią pozycję w tabeli.

Piąty mecz z rzędu wygrał Elektrobud-Investment ZB. Pruszkowianie rozpoczęli mecz z Górnikiem Trans.eu od prowadzenia 19:3, trafiając sześć pierwszych rzutów z dystansu. Niezwykle skuteczny był zwłaszcza doświadczony Andrzej Paszkiewicz (4 na 4 za 3). Wraz z upływem minut za sprawą Piotra Niedźwiedzkiego i momentami Huberta Kruszczyńskiego goście odrabiali jednak straty, aby w końcówce zbliżyć się na odległość czterech punktów. Mimo kilku prób zespół Marcina Radomskiego nie zdołał zmniejszyć już tych strat. 22 punkty, 9 zbiórek i 3 bloki miał Piotr Niedźwiedzki. Najlepszym punktującym Elektrobud-Investment ZB był Karol Kamiński - 25 punktów. Pierwszy raz w sezonie mniej niż 5 punktów i 5 zbiórek miał Mateusz Szwed (0 pkt i 3 zbiórki).

Tylko w pierwszej kwarcie Polfarmex i Biofarm Basket dzieliło więcej niż 9 punktów. W pozostałych fragmentach spotkania mecz był bardzo wyrównany. O wiele dłużej na prowadzeniu znajdowali się gracze Jarosława Krysiewicza, ale z wygranej cieszyli się poznanianie. Kluczowy okazał się początek czwartej kwarty, w którym od wyniku 52:45, miejscowi kolejny fragment zawodów przegrali 2:14. W zaciętej końcówce na jednopunktowe prowadzenie Polfarmex wyprowadził Bartosz Majewski, ale w odpowiedzi skutecznym wejścem pod kosz popisał się Bartosz Jankowski. W ostatniej akcji meczu na zwycięstwo rzucał wieloletni koszykarz Biofarmu Basket Jakub Fiszer, ale jego próba nie znalazła drogi do kosza. Najlepszym punktującym zawodów Marcin Flieger - 20 punktów.

Bez większej historii było starcie GKS z Księżakiem Syntex. Miejscowi prowadzili niemal od pierwszej akcji meczu, pod koniec trzeciej kwarty swoją przewagę zwiększając do 24 punktów. Wszyscy zawodnicy GKS, którzy znajdowali się w składzie meczowym, zakończyli zawody z przynajmniej jednym celnym rzutem z gry. 22 punkty w 24 minuty rzucił Michał Jankowski.