STK Czarni pierwszym liderem pierwszej ligi

Za nami inauguracyjna kolejka w pierwszej lidze koszykarzy. Z siedem meczów, jeden został przełożony na koniec października, trzy zakończyły się wygranymi gości. Pierwszym liderem zostali koszykarze Czarnych Słupsk, którzy w Krakowie pokonali beniaminka AZS AGH.

Skarb kibiców pierwszej ligi 2018/2019 (zdjęcia)

Doświadczenie Kamila Chanasa dało Jamaleksowi Polonii 1912 zwycięswo nad Elektrobudem-Investment ZB. Zgodnie z przewidywaniami gospodarze wypracowali kilkupunktową przewagę w pierwszych fragmentach spotkania, jednak po trójce debiutującego w pierwszej lidze Karola Kamińskiego (46:45) goście wyszli w połowie trzeciej kwarty na prowadzenie. W końcówce ważne akcje przeprowadził jednak Chanas (21 pkt) i miejscowi zgarnęli dwa pukty. Najlepszym punktującym meczu Karol Kamiński - 22. Z double-double mecz zakończył Robert Cetnar (11 pkt i 12 zbiórek).

Polfarmex do przerwy prowadził we Wrocławiu pięcioma punktami, ale po przerwie gospodarze zagrali zdecydowanie lepiej i zdołali zbudować przewagę, która dała im wygraną. Miejscowi trzecią kwartę wygrali 30:16, w czym spora zasługa Norberta Kulona (16 asyst i 18 pkt). Z double-double zawody zakończył Aleksander Dziewa (26 pkt i 11 zbiórek).

Tylko w pierwszej kwarcie mecz AZS AGH z STK Czarnymi był wyrównany. W kolejnych minutach wyraźną przewagę uzyskali goście, którzy zagrali znacznie skuteczniej niż rywale, a w wywalczeniu dwóch punktów nie przeszkodziło im 21 strat.

Z double-double sezon rozpoczął Damian Cechniak (14 pkt i 12 zbiórek), dla którego podobnie jak dla Adriana Kordalskiego (15 pkt, 6 zbiórek i 5 asyst) jest to pierwszy sezon w klubie spoza Mazowsza.

Jeszcze na początku czwartej kwarty mecz układał się po myśli Energa Kotwicy Kołobrzeg, która po wsadzie Przemysława Wrona prowadziła 66:53. Ostatnie dziewięc minut gospodarze wygrali jednak 16:30. Miejscowych pobudził akcją 3+1 Michał Samsonowicz, który w czwartej kwarcie rzucił 9 punktów.

18 punktów dla gości uzyskał Daniel Grujić.

Niełatwą przeprawę z beniaminkiem pierwszej ligi Księżakiem Syntex Łowicz miała Enea Astoria Bydgoszcz, która przewagę uzyskała dopiero w końcówce spotkania. Przyjezdni ostatnie dziesięć minut wygrali 33:19.

GKS Tychy wiosną otarł się o medal w pierwszej lidze, Sokół dotarł zaś do finału, w którym musiał uznać wyższość Spójni Stargard. Starcie obu klubów, od lat znajdujących się w czołówce pierwszej ligi, nie zawiodło i jak to często ma miejsce w Tychach dominował w nim atak nad obroną. Jeszcze na trzy minuty przed końcem prowadzili gospodarze, ale do remisu trójką doprowadził Bartłomiej Karolak. W końcówce dwa ważne rzuty wolne wykorzystał grający w poprzednim sezonie w Tychach Filip Małgorzaciak.

Udany debiut w pierwszej lidze zanotował Filip Zaguła - 21 pkt, w tym 7 na 8 z gry, ale też 7 strat.

Górnik Trans.eu po siedmiu latach wrócił do pierwszej ligi i pierwszy mecz okazał się udany dla podopiecznych Marcina Radomskiego. Wspierani przez żywiołowo reagującą publiczność gospodarze czwartą kwartę wygrali aż 30:15, a najważniejsze akcje, jak przystało na kapitana, wykonał Rafał Glapiński (10 pkt i 4 zbiórki). Z double-double spotkanie ukończył Piotr Niedźwiedzki (16 pkt i 10 zbiórek).

21 punktów dla Pogoni rzucił Marcin Sroka, a o jeden mniej Wojciech Pisarczyk, który miał też 11 zbiórek.

Pogoń Prudnik

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Elektrobud-Investment ZB Pruszków (niedziela, godzina) 17:00
FutureNet Śląsk Wrocław - Polfarmex Kutno (niedziela, godzina 19:00)
WKK Wrocław - SKK Siedlce (przełożony na 25.10.2018)