Zacięta walka o play-off w pierwszej lidze

Do ostatniej kolejki trwała będzie rywalizacja o 7 i 8 miejsce pierwszej lidze koszykarzy, W niedzielę swoje mecze wygrały Enea Astoria Bydgoszcz oraz Elektrobud-Investment ZB Pruszków i na pięć kolejek przed końcem cztery kluby mają na swoim koncie 13 bądź 14 zwycięstw. Z nowym pierwszym trenerem Krystianem Szafulskim Energa Kotwica pokonała po dogrywce walczące o uniknięcie 17. miejsca KK Warszawa.

Z ośmiu ostatnich spotkań Energa Kotwica wygrała tylko jedno i to niespodziewanie z mocną R8 Basket AZS Politechniką. Bilans ten sprawił, że zespół znad morza stracił szanse na znalezienie się w ósemce i może mieć problem z uniknięciem fazy play-off.

W tej sytuacji doszło do zmian w klubie. Trenera Pawła Blechacza zastąpił dotychczasowy asystent Krystian Szafulski i rozpoczął swoją pracę od wygranej z KK Warszawa. Zespół ze stolicy przyjechał do Kołobrzegu opromieniony dwoma wygranymi z rzędu, które przywróciły podopiecznym Andrzeja Kierlewicza wiarę w możliwość uniknięcia ostatniego, skutkującego bezpośrednim spadkiem do drugiej ligi, miejsca.

Mecz w Energą Kotwicą koszykarze KK rozpoczęli od prowadzenia 17:9, ale jeszcze przed zmianą stron miejscowi doprowadzili do remisu. W drugiej połowie częściej straty musieli odrabiać koszykarze z Warszawy, ale po akcji Damiana Zaperta na niecałą minutę przed końcem prowadzili 61:60. Do remisu i jak się później okazało dogrywki, doprowadził jednym celnym rzutem wolnym Paweł Dzierżak.

W dodatkowym czasie gry zespół z zachodniopomorskiego prowadził już różnicą ośmiu punktów i zdołał utrzymać przewagę.Z double-double spotkanie ukończył Paweł Pawłowski (10 pkt i 10 zbiórek). 14 punktów, 7 zbiórek i 8 asyst miał Paweł Dzierżak. Na uwagę zasługuje 15 punktów (1 na 9 za 1) i 19 zbiórek Krystiana Koźluka, dla którego było to drugie w sezonie double-double. Oba zespoły fatalne wykonywały rzuty wolne - 15 na 32 Energa Kotwica i 13 na 32 KK.

Bez Michała Aleksandrowicza, Mikołaja Groda i Bartosza Pochockiego Enea Astoria przegrywała do przerwy z GKS Tychy 34:39, ale w trzeciej kwarcie odebrała rywalom ochotę do gry. Tę część meczu gospodarze wygrali 35:15. Aż 16 punktów, w tym 9 z rzędu, rzucił w trzeciej kwarcie Mateusz Fatz, dla którego był to najlepszy mecz w seniorskiej koszykówce.

W czwartej kwarcie rozstrzygnął się mecz w Pruszkowie, w którym Elektrobud-Investment ZB pokonał Sokół Łańcut. Przy wyniku 69:69 dwie trójki trafił nieskuteczny wcześniej Mateusz Jarmakowicz a następnie dwoma wsadami akcje wykończył Damian Cechniak. Wyczerpany Sokół Łańcut, który w końcówce musiał sobie radzić bez Rafała Kulikowskiego, nie zdołał odrobić już strat. 20 punktów dla pruszkowian uzyskał Tomasz Madziar.

Przełom lutego i marca nie jest udany dla Jamalex Polonii 1912. Wicelider pierwszej ligi serię trzech wyjazdowych spotkań zakończył z bilansem 0-3, a po powrocie do Leszna przegrał ze Śląskiem Wrocław. Goście od wyniku 11:12 rzucili 11 punktów z rzędu i niespodziewanie utrzymali swoją przewagę do końcowej syreny, na początku czwartej kwarty prowadząc nawet 64:45. 62 z 79 punktów dla Śląska rzucili Jan Grzeliński, Aleksaner Dziewa (9. double-double w sezonie) oraz Jakub Musiał. 14 punktów dla pokonanych uzyskał Kamil Chanas.

Krótko po rozpoczęciu czwartej kwarty Spójnia prowadziła w Prudniku 73:56, ale niewiele zabrakło, aby gospodarze zdołali co najmniej doprowadzić do dogrywki. Bardzo szybko odrobili znaczną część strat, jednak przez blisko trzy minuty żadna ze stron nie potrafiła umieścić piłki w koszu przy wyniku 75:78. 21 punktów i 9 wymuszonych fauli Tomasza Prostaka.