Wyniki inauguracyjnej kolejki pierwszej ligi

Niezwykle ciekawie rozpoczął się sezon 2016/2017 w pierwszej lidze. Swoje mecze przegrały Legia i GKS. Stołeczny zespół uległ na własnym parkiecie Biofarmowi Basket Poznań, zaś podopieczni Tomasza Jagiełki nie sprostali w Stargardzie miejscowej Spójni. Pierwszym liderem zostało GTK Gliwice.

news Zdjęcia | Fot: Piotr Koperski

SKARB KIBICÓW PIERWSZEJ LIGI

Typowana do walki o zwycięstwo w pierwszej lidze Legia już w pierwszym meczu straciła punkty, ulegając w Warszawie młodej drużynie z Poznania. Podopieczni Piotra Bakuna jeszcze w trzeciej kwarcie prowadzili różnicą 18 punktów, ale nagle coś w ich grze się zacięło, co skutecznie wykorzystali rywale. Biofarm Basket ma najwyraźniej patent na stołeczny zespół, ponieważ także przed rokiem potrafił wygrać z Legią na wyjeździe.

Legia na niecałe dwie minuty prowadziła jeszcze 57:53, ale wówczas pogubiła się w obronie, tracąc dziewięć punktów z rzędu po akcjach Adama Metelskiego i Filipa Struskiego oraz rzutach wolnych Piotra Wielocha. Straty próbował jeszcze odrobić Łukasz Pacocha, ale jego trójka niewiele zmieniła, ponieważ kilka chwil później Wieloch ponownie trafił oba rzuty wolne (10/10 w całym meczu).

Porażką zakończył się też pierwszy wyjazdowy mecz GKS Tychy. Zespół, który na wiosnę grał w półfinale rozgrywek, a  w przerwie międzysezonowej jeszcze się wzmocnił, w Stargardzie przegrywał po pierwszej kwarcie. W kolejnej odsłonie był wyraźnie lepszy od rywali, ale później miał wyraźny problem z zatrzymaniem Marcina Dymały (17 pkt, 5 zbiórek i 4 asysty) oraz Damiana Janiaka (14 pkt, 3 zbiórki i 5 asysty). Dobrze w roli rezerwowego wypadł też Wojciech Fraś (11 pkt i 10 zbiórek).

W meczu dwóch najdłużej grających nieprzerwanie w pierwszej lidze drużyn Max Elektro Sokół pokonał na wyjeździe Znicza Basket. Dobre zawody zanotował Alan Czujkowski (21 pkt, 3 zbiórki i 5 asyst). 11 pkt i 9 zbiórek miał w swoim pierwszym meczu w pierwszej lidze Marcin Sroka. Gospodarze w całym spotkaniu trafili tylko 18 z 35 rzutów wolnych.

Największe zwycięstwo w inauguracyjnej kolejce zanotowało GTK Gliwice, które różnicą 12 punktów pokonało Kotwicę Kołobrzeg. Udany powrót do pierwszej ligi zanotował podkoszowy gliwiczan Paweł Zmarlak (15 pkt i 9 zbiórek).

Piątkowe-sobotnie mecze były niezwykle zacięte, a żaden nie skończył się różnicą większą niż pięć punktów. W Bydgoszczy wygrał beniaminek Jamalex Polonia, ze zwycięstw cieszyli się też koszykarze meritumkredyt Pogoni, KSK Noteć oraz SKK.