Mazowieckie wygrywa OOM chłopców 2023

Kadra Mazowsza ponownie najlepsza w w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży chłopców. Prowadzony przez Michała Tomaszewskiego i Wojciecha Rogowskiego zespół obronił wywalczone przed rokiem trofeum, pokonując w finale Wielkopolskie 87:69. Trzecie miejsce dla Kujawsko-Pomorskiego. MVP turnieju finałowego został wybrany Mateusz Niewęgłowski (Mazowieckie).

news Zdjęcia | Walendi Photo

Wielkopolskie i Mazowieckie nadawały ton rywalizacji od początku zmagań w sezonie 2022/2023 Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Podczas turnieju o rozstawienie lepsze okazało się Wielkopolskie, pokonując w decydującym meczu Mazowieckie 79:72.

Już podczas samego turnieju finałowego do meczu o złoto oba zespoły zanotowały komplet wygranych. Mazowieckie zwyciężyło: Zachodniopomorskie (100:67), Śląskie (75:69), Pomorskie (80:56) i Kujawsko-Pomorskie (82:55). Wielkopolskie pokonało zaś: Małopolskie (75:56), Dolnośląskie (70:57), Kujawsko-Pomorskie (72:65) i Pomorskie (71:61).

Od początku przewagę w finale miało Mazowieckie. Przy pierwszej zmianie piątek w połowie otwierającej zawody kwarty zespół z centralnej Polski prowadził 13:7, aby po 10 minutach gry uzyskać przewagę 26:12. We wcześniejszych spotkaniach Wielkopolskie z dobrej strony prezentowało się zwłaszcza w defensywie, jednak zespół prowadzony przez Michała Tomaszewskiego i Wojciecha Rogowskiego potrafił znaleźć luki w obronie rywali. Mazowieckie, choć nie już tak zdecydowanie, wygrało także kolejne dwie kwarty zawodów, przed ostatnią częścią zawodów prowadząc 71:45. Tej przewagi późniejsi triumfatorzy już nie stracili, utrzymując korzystny wynik do końcowej syreny.

Wybrany MVP turnieju finałowego Mateusz Niewęgłowski w swoich trzech ostatnich meczach w Przemyślu zanotował double-double, w finale miał 18 punktów, 14 zbiórek, 3 asysty oraz 4 przechwyty.