Gdyńska Akademia Koszykówki mistrzem Polski U17 mężczyzn

Rozgrywki do lat 17 dla drużyn z Pomorza. Złoto wśród kobiet wywalczyła Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk,dziewięć dni później wśród mężczyzn triumfowała Gdyńska Akademia Koszykówki. W finale zespół Nikoli Avramovicia pokonał Energa Hutnik Koszykówka i tym samym zrewanżował się stołecznej drużynie za porażkę w grupie. Brąz dla Nawrot Śląska Wrocław. MVP turnieju finałowego został wybrany Szymon Nowicki z Gdyńska Akademia Koszykówki.

news Zdjęcia | True Photo Agnieszka Żukowska

Rozgrywany w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja finał mistrzostw Polski do lat 17 mężczyzn to był mecz jednego aktora. Szymon Nowicki, bo o nim mowa, w starciu o złoto był nie do zatrzymania. 16-letni środkowy w turniejach do lat 17 notował już mecze z double-double, podczas grupowego starcia z Zastal Fatto Zielona Góra otarł się nawet o podwójne double-double, ale jego występ w finale był zdecydowanie lepszy.

Mecz rozpoczął od celnej trójki, po której gdynianie objęli prowadzenie 5:0. W kolejnych minutach lepiej prezentował się jednak stołeczny zespół mozolnie budując przewagę. Energa Hutnik za sprawą nie opuszczającego parkietu ani na sekundę Jakuba Osińskiego oraz aktywnego w polu trzech sekund Jakuba Szuberta na koniec pierwszej połowy prowadziła 39:33.

Po zmianie stron Energa Hutnik trzykrotnie powiększała przewagę do siedmiu punktów, ale cały czas miała problem z zatrzymaniem Szymona Nowickiego, który zmniejszał straty. W samej tylko trzeciej odsłonie podkoszowy GAK rzucił 11 punktów, zebrał też kilka piłek, dzięki czemu drużyna z Trójmiasta przed ostatnią odsłoną traciła do rywali tylko jeden punkt.

Krótko po rozpoczęciu czwartej kwarty Szymon Nowicki rzucił cztery punkty, a gdynianie ponownie objęli prowadzenie. Gdy do zdobywania punktów włączyli się rezerwowy Olgierd Kobiak oraz Antoni Siewruk Gdyńska Akademia Koszykówki objęła prowadzenie 71:61, na przełomie trzeciej i czwartej kwarty rzucając 16 punktów z rzędu!

Drużyna z Mazowsza próbowała odrabiać straty, ale znów trafiał Szymon Nowicki, swój dorobek punktowy powiększył zaś Tymoteusz Sternicki (17 pkt i 11 zbiórek w całym meczu).

Gdyńska Akademia Koszykówki ostatecznie wygrała 83:72, a Szymon Nowicki uzyskał 39 punktów, w tym tylko 1 na 5 za 1, miał 14 zbiórek, 5 asyst oraz 2 bloki.

Spore emocje w meczu o brąz, w którym Enea Basket Junior Poznań przegrywała w końcówce tylko 50:52 i ofiarnie broniła akcji. Goście po ponowieniach utrzymali się jednak przy piłce, po czym powiększyli przewagę po szalonym rzucie Filipa Kowalczyka. Poznanianom na odrobienie strat nie starczyło już czasu.