Kujawsko-Pomorskie i Lubuskie w finałach OOM

Turniej Dywizji B w Zielonej Górze wyłonił pozostałych uczestników turnieju finałowego OOM. Do sześciu pierwszych drużyn OOM 2021 dołączyły dwa pierwsze zespoły z Dywizji B: Kujawsko-Pomorskie oraz Lubuskie.

Trzy dni zmagań, 25 meczów, 10 drużyn na starcie. Rywalizacja w grupach była niezwykle zacięta. Silniejsza okazała się grupa A, gdzie obok obu ekip, które wywalczyły awans, grały jeszcze: bardzo silna drużyna Łódzkiego, Opolskie i Warmińsko-Mazurskie. Grupa B została zdominowana przez Podkarpackie, które wygrało wysoko wszystkie mecze. Za plecami ekipy z Podkarpacia trzy zespoły uzyskały ten sam bilans 2-2 i o kolejności decydowała mała tabela. Ostatecznie do bezpośredniej walki o awans do finałów awansowała ekipa Świętokrzyskiego.

Finałowy dzień to trzy mecze o miejsca i dwa spotkania, których zwycięzcy premiowani byli awansem do finałów OOM. Mecz o 9. miejsce wygrała Małopolska, która powetowała sobie komplet porażek w fazie grupowej. Siódme miejsce przypadło Opolskiemu, choć mecz był bardzo zacięty i Lubelskie walczyło do ostatnich sekund.

Piąte miejsce, zgodnie z oczekiwaniem, wywalczyło Łódzkie. Dwa mecze o awans miały zacięty przebieg. Więcej emocji było w spotkaniu Lubuskiego i Podkarpackiego. Gospodarze zaczęli od wysokiego „C” trafiając trzy „trójki” w pierwszych pięciu minutach. Świetnie grał Jakub Radny. Lubuskie prowadziło po 5 minutach 21:4 i nic nie wskazywało jak wiele emocji czeka nas w kolejnych fragmentach zawodów. Podkarpackie stopniowo odrabiało straty. Pod koszami dominował Michał Słowik. Podkarpackie dobrze broniło i do przerwy przegrywało już tylko 39:45.

Trzecia kwarta znów dla Lubuskiego, bardzo dobre akcje Bartosza Niedzieli i Rafała Matygi powiększały przewagę ekipy trenera Łukasza Rubczyńskiego. W czwartej kwarcie znów karta się odwróciła, tym razem postacią numer jeden był Mateusz Proń. Gdy Lubuskie na 5 minut przed końcem prowadziło 75:60 to właśnie Proń i Słowik wzięli sprawy w swoje ręce. Przy stanie 79:77 dla Lubuskiego Proń trafił tylko jednego z dwóch wolnych, ale Podkarpackie potrafiło obronić akcję rywali i na 0,6 sekundy przed końcem na linii rzutów wolnych stanął Słowik. Spudłował pierwszy rzut, ale drugim doprowadził do dogrywki. W dogrywce klasą dla siebie był Jakub Radny, który zdobył 7 z 11 punktów swojego zespołu.

To jest nasze duże osiągnięcie, osiągnięcie chłopców, którzy oddali serce, to są „Tygrysy Lubuskiego” czasami brakuje warunków, ale serce mamy olbrzymie do walki. Cieszę się, że wspomnienia wracają i znów na Dolnym Śląsku zagramy w finałach OOM (Lubuskie wygrało w Wałbrzychu OOM w 2014 roku) - powiedział Łukasz Rubczyński trener Lubuskiego. Bardzo zadowolony był też Grzegorz Potęga – Prezes Lubuskiego Związku Koszykówki Awans naszej kadry do finałów OOM jest super wynikiem, tego oczekiwaliśmy, ale tak dramatycznego przebiegu meczu z Podkarpaciem nikt by nawet nie wymarzył.

W drugim spotkaniu o awans emocje były mniejsze. Kadra Kujawsko-Pomorskiego od początku prowadziła, choć Świętokrzyskie walczyło ambitnie i długo nie dawało podopiecznym Macieja Łabusia osiągnąć dużej przewagi. Kujawsko-Pomorskie z kwarty na kwartę powiększało przewagę i ostatecznie wygrało 65:42. Jestem mega szczęśliwy, spełniło się nasze pierwsze sportowe marzenie, wywalczyliśmy awans do finału OOM, teraz pora na drugie walkę o medale na Dolnym Śląsku. Nie mogę się już doczekać - powiedział po meczu trener Maciej Łabuś.

Wysoki poziom rywalizacji podkreślał też trener Kadry Polski, Dawid Mazur: - Poziom jest zróżnicowany, jest kilku, a może nawet kilkunastu ciekawych zawodników, będziemy z uwagą obserwować jak się będą rozwijać. Teraz będziemy obserwować turniej Dywizji A, potem marcowe finały. Pierwsza akcja naszej kadry odbędzie się w przyszłoroczne wakacje. Chciałem jednak podkreślić, że selekcja do kadry będzie trwała przez najbliższe dwa lata. Trzeba pracować i każdy ma szanse się w tej kadrze znaleźć.”