SKK Polonia wygrywa 1 Ligę Kobiet

SKK Polonia Warszawa, która wygrała rundę zasadniczą, potwierdziła swoją moc także w fazie play-off 1 Ligi Kobiet. Podopieczne Macieja Gordona w drugim meczu finału pokonały w Pruszkowie miejscowy Top Market MKS 72:57 i zajęły pierwsze miejsce w rozgrywkach. Brąz dla AZS Politechniki Korona Kraków.

news Zdjęcia | Paweł Pietranik

Czarne Koszule oraz zespół z Pruszkowa nadawały ton rywalizacji w grupie A 1LK. Przez półfinałową batalię przebrnęły z kompletem wygranych, dzięki czemu ponownie spotkały się w finale. Pierwsze spotkanie w stolicy SKK Polonia wygrała 61:56, stosując kilka pomysłów w obronie, które całkowicie odrzuciła w drugim meczu w Pruszkowie.

Przyjezdne postawiły na mieszaną obronę strefową, która okazała się kluczem do wygrania trzeciej kwarty i uzyskania psychologicznej przewagi przed ostatnia częścią zawodów. Do tego momentu mecz toczył się na styku, a przez dłuższe fragmenty lepiej prezentowały się podopieczne Jacka Rybczyńskiego. Walczące zdecydowanie pod tablicami pruszkowianki uzyskały przewagę w strefie podkoszowej, dobrze ograniczając poczynania Klaudii Sosnowskiej.

Podobnie jak w pierwszym spotkaniu finału w zespole SKK Polonii dużo zależało od postawy Anny Pawłowskiej. To właśnie ta zawodniczka przełamała niemoc warszawskiej drużyny w pierwszej kwarcie, zdobywając pierwszej punkty dla swojego zespołu. W kolejnych minutach była równie zdecydowana w ataku, mimo często indywidualnej obrony pruszkowianek.

Top Market MKS rozpoczął mecz od prowadzenia 4:0, a na półtorej minuty przed przerwą po trójce Olivii Szumełda-Krzyckiej prowadził 31:28. Miejscowe miały szansę powiększyć przewagę, ale popełniły stratę. Po przerwie dla trenera Macieja Gordona SKK Polonia przez minutę rzuciła sześć punktów, nie tracąc ani jednego i uzyskała przewagę.

Po zmianie stron pruszkowianki dwukrotnie zbliżały się na odległość jednego trafienia z gry, ale po stratach na połowie rywalek, traciły punkty po szybkich kontrach. Kluczowe okazał się fragment pomiędzy 26. a 30. minutą meczu, który SKK Polonia wygrała 14:3, dzięki czemu objęła prowadzenie 56:42.

Miejscowe poprawiły obronę, zagrały skuteczniej w ataku i były blisko przejęcia kontroli nad rozwojem wypadków na parkiecie. Przy wyniku 57:62 na cztery minuty przed końcem Top Market MKS nie wykorzystał czterech posiadań w ataku, oddając przy tym tylko jeden rzut. Trójka Karoliny Olszewskiej ostudziła zapędy pruszkowianek, które straciły po niej wiarę w zwycięstwo, czego dowodem było 10 punktów z rzędu przyjezdnych.

25 punktów, 8 asyst i 9 wymuszonych fauli Anny Pawłowskiej. Double-double Martyny Leszczyńskiej (16 pkt, 10 zbiórek i 12 wymuszonych fauli). W pruszkowskim zespole z double-double spotkanie zakończyły Olivia Szumełda-Krzycka (17 pkt, 7 zbiórek i 10 asyst) oraz Magdalena Parysek-Bochniak (17 pkt i 12 zbiórek).

Finał

• 1 Liga Kobiet
  • 10.04.2021 17:30

SKK Polonia Warszawa

61 : 56

Top Market MKS Pruszków

Stan rywalizacji - 2:0 dla SKK Polonii Warszawa, która wygrała rozgrywki 1 Ligi Kobiet. Stołeczny zespół wywalczył tym samym prawo gry w Energa Basket Lidze Kobiet.

O 3. miejsce

• 17.04.2021 17:00

AZS Politechnika Korona Kraków

81 : 73

MUKS Poznań

Pierwsze spotkanie zakończyło się wynikiem 72:72. Tym samym brązowe medale wywalczyły koszykarki AZS Politechnika Korona Kraków.