Będą trzecie mecze w Krakowie oraz Poznaniu

Dwa zespoły z Mazowsza, które zajęły dwa czołowe miejsca w grupie A,czyli SKK Polonia Warszawa oraz Top Market MKS Pruszków są już pewne miejsca w półfinale 1 Ligi Kobiet. Z gry w najlepszej czwórce nie rezygnują AZS Uniwersytet Gdański oraz KKS Olsztyn, które mimo nie najlepszych początków zawodów wygrały swoje mecze. Tym samym w dwóch parach ćwierćfinałowych będą potrzebne decydujące spotkania w Krakowie oraz Poznaniu.

news Zdjęcia | Grzesiek Jędrzejewski

Niezwykle wyrównany przebieg ma rywalizacja AZS Politechnika Korona Kraków z AZS Uniwersytet Gdański. Najlepszy zespół grupy B pierwsze spotkanie w Grodzie Kraka wygrał zaledwie różnicą trzech punktów, w Gdańsku o wyniku spotkania przesądził jeden punkt.

Drugi mecz ćwierćfinału rozpoczął się po myśli krakowianek, które stopniowo budowały swoją przewagę. W połowie drugiej kwarty przyjezdne prowadziły już różnicą 16 punktów, prezentując niezłą skuteczność rzutową.

Wyraźna przewaga przyjezdnych skutecznie zmobilizowała jednak podopieczne Włodzimierza Augustynowicza. Do przerwy miejscowe odrobiły część strat (31:41), w kolejnych minutach stopniowo zmniejszając dystans do rywalek.

Grą gdańszczanek umiejętnie kierowała Karina Szczurewska, której w pierwszym meczu w Krakowie w końcówce była nieskuteczna. Tym razem po przerwie poderwała zespół, na początku czwartej kwarty rzucając m.in sześć punktów z rzędu. Rozgrywająca AZS UG zakończyła zawody z dorobkiem 19 punktów, 7 zbiórek, 9 asyst oraz 4 przechwytów.

W końcówce miejscowe prowadziły 69:66, ale ostatnią akcję mogły rozegrać krakowianki. Po trafieniu za dwa punkty Agaty Rafałowicz zmiejszyły straty, ale na więcej nie starczyło już czasu. 17 punktów dla drużyny Wojciecha Downar-Zapolskiego rzuciła Natalia Popiół.

Sporą niespodziankę sprawił również KKS Olsztyn, który w ostatnich tygodniach dużo energii poświęcił na poszukiwanie obiektu do treningów oraz rozgrywania meczów. Problemy dodatkowo zmotywowały zespół. Najpierw w pierwszej rundzie olsztynianki wyeliminowały AZS Uniwersytet Warszawski, teraz okazały się wymagającym rywalem dla MUKS Poznań.

Drużyna z Wielkopolski na własnym parkiecie triumfowała pewnie (80:54). Także początek spotkania w Olsztynie rozpoczął się dla poznanianek optymistycznie. Bardzo szybko MUKS zbudował 14 punktową przewagę, która na koniec pierwszej kwarty zmalała do wyniku 19:28.

Od tego momentu mecz toczył się kosz za kosz. W decydujących momentach lepszą skuteczność zaprezentowały koszykarki KKS, które w końcówce musiały sobie radzić bez doświadczonej Joanny Chełchowskiej (19 pkt, 8 zbiórek i 4 przechwyty). Trafienia Alicji Wawrzyniak (łącznie 22 punkty) oraz Ksenii Woźniak i Jolanty Wichłacz pozwoliły jednak KKS zbudować a później utrzymać przewagę, dającą wygraną.

MUKS w wygranej nie pomogło 13 trafionych trójek oraz wygrana walka pod tablicami. Zawodniczki Macieja Brodzińskiego w całym spotkaniu popełniły 22 straty. Aż 30 punktów dla poznanianek rzuciła Weronika Papiernik, która dodatkowo miała 5 zbiórek i 6 asyst. Double-double Elizy Łakomej (14 pkt i 10 zbiórek).

Pewne zwycięstwo w Pabianicach zanotował Top Market MKS i wywalczył miejsce w półfinale. Puszkowianki drugą kwartę wygrały 23:10 i z dużym spokojem utrzymały w kolejnych minutach wypracowaną przewagę. Ponownie podopiecznym Jacka Rybczyńskiego przydało się doświadczenie Olivii Szumełdy-Krzyckiej (18 pkt, 6 zbiórek i 4 asysty) oraz Anny Kuncewicz (16 pkt i 10 zbiórek). Z double-double spotkanie zakończyła Magdalena Grzelak (17 pkt i 12 zbiórek).

Zdecydowanie na swoją korzyść rywalizację z Dijo Maximus GOKiS Kąty Wrocławskie rozstrzygnęła również SKK Polonia Warszawa. Stołeczny zespół rozpoczął od mocnego uderzenia, wygrywając pierwszą kwartę 29:12. Tę przewagę Czarne Koszule powiększyły jeszcze przed przerwą, dzięki czemu po zmianie stron spokojnie oczekiwały na końcową syrenę. Double-double Martyny Leszczyńskiej (24 pkt i 10 zbiórek). O dwa punkty mniej rzuciła Anna Pawłowska. Każda z zawodniczek SKK Polonii spędziła na parkiecie przynajmniej 9 minut.

Wyniki 2. meczów ćwierćfinału 1LK

• 1 Liga Kobiet
  • 20.03.2021 13:00

KKS Olsztyn

90 : 86

MUKS Poznań

Stan rywalizacji - 1:1. Decydujące spotkanie odbędzie się 24.03 o godzinie 16:00 w Poznaniu

• 20.03.2021 15:00

Grot Lauer Pabianice

54 : 81

Top Market MKS Pruszków

Stan rywalizacji - 2:0 dla Top Market MKS Pruszków, który wywalczył awans do półfinału

• 21.03.2021 12:30

AZS Uniwersytet Gdański

69 : 68

AZS Politechnika Korona Kraków

Stan rywalizacji - 1:1. Decydujące spotkanie odbędzie się 24.03. o godzinie 18:00 w Krakowie

• 21.03.2021 17:00

Dijo Maximus GOKiS Kąty Wrocławskie

63 : 96

SKK Polonia Warszawa

Stan rywalizacji - 2:0 dla SKK Polonii Warszawa

III runda – półfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1)
Terminy 27.03, 31.03 i ew. 07-04
SKK Polonia Warszawa - MUKS Poznań/KKS Olsztyn
AZS Politechnika Korona Kraków/AZS Uniwersytet Gdański - Top Market MKS Pruszków

Zwycięzcy uzyskują prawo gry w IV rundzie - finał, pokonani uzyskują prawo gry w IV rundzie - o trzecie miejsce

IV runda – o trzecie miejsce - mecz i rewanż (1-1)