Niespodzianka w Łodzi, zacięta walka o czwórkę

Do ostatniej kolejki rundy zasadniczej będziemy musieli poczekać na zwycięzcę grupy B 1 Ligi Kobiet. W sobotę pierwsze miejsce przed fazą play-off miały szansę przypieczętować koszykarki AZS Politechnika Korona Kraków, ale po słabej czwartej kwarcie uległy na wyjeździe AZS Umed Widzew Łódź. W obu grupach czeka nas zacięta rywalizacja o przewagę własnego parkietu w pierwszej rundzie play-off. Już wcześniej najlepszy bilans na koniec rundy zasadniczej zapewniła sobie SKK Polonia Warszawa, która nie przegrała jeszcze meczu.

Podopieczne Wojciecha Downar-Zapolskiego kilka spotkań sezonu 2020/2021 wygrały po rewelacyjnej postawie w końcówce meczów, tym razem w Łodzi to miejscowy AZS Umed Widzew wypadł znacznie lepiej.

Jeszcze pod koniec trzeciej kwarty nic nie zapowiadało takiego obrotu spraw na boisku. Krakowianki prowadziły 48:29 i wydawało się, że kontrolują wynik meczu. Wówczas miejscowe do niezłej gry w defensywie dołożyły skuteczność w ataku, systematycznie odrabiając straty.

Przed zakończeniem trzeciej odsłony łodzianki rzuciły 4 punkty, a później 11, nie tracąc przy tym żadnego. Nie do zatrzymania była Anna Kudelska, która w czwartej kwarcie zdobyła pierwszych 11 punktów dla AZS Umed Widzew! 22-letnia koszykarka w samej tylko czwartej kwarcie uzyskała 15 z 22 punktów swojego zespołu. Mecz zakończyła z dorobkiem 28 punktów, 11 zbiórek i 2 przechwytów.

AZS Politechnika Korona na 62 sekundy przed końcem prowadziła 53:50, ale straciła punkty z półdystansu po akcji Anny Kudelskiej. Krakowianki miały dwie szane na powiększenie prowadzenia, ale obie próby z dystansu nie znalazły drogi do kosza. Nieskuteczność rywalek wykorzystały zawodniczki Piotra Niewiadomskiego, wychodząc na prowadzenie po akcji Natalii Gzinki. Tej przewagi miejscowe już nie straciły, choć po rzucie równo z końcową syreną na dogrywkę Natalii Popiół piłka długo podskakiwała na obręczy. Ostetecznie do kosza jednak nie wpadla.12 punkty, 7 zbiórek i 7 asyst Agaty Rafałowicz z AZS Politechnika Korona.

Interesująco zapowiada się w ostatniej kolejce rywalizacja o czwarte miejsca w poszczególnych grupach. W pierwszej trójce grupy A znajdą się SKK Polonia Warszawa (bilans 17-0), Top Market MKS Pruszków (13-4) oraz KKS Olsztyn (13-5). O przewagę własnego parkietu w 1/8 finału powalczą w tej grupie Mon-Pol Płock i AZS Uniwersytet Gdański. Bilans bezpośrednich spotkań przemawia na korzyść zespołu z Północnego Mazowsza. Mon-Pol w 18. serii zmagań zmierzy się z Politechnika Gdańska II zaś Akademiczki na własnym parkiecie podejmą Top Market MKS.

Interesująco zapowiada się rywalizacja o pierwszą czwórkę w grupie B, MUKS Poznań i AZS Politechnika Korona Kraków mają taki sam bilans zwycięstw i porażek. Bezpośrednie mecze przemawiają na korzyść krakowianek, które przy równej liczbie punktów wyprzedzą poznanianki. W ostatniej kolejce AZS Politechnika Korona zmierzy się z Pompax Tęcza Leszno, a MUKS podejmie na własnym parkiecie niepokonany od 7 spotkań Dijo Maximus GOKiS Kąty Wrocławskie. Trzeciego miejsca w grupie są pewne koszykarki Grot Lauer Pabianice. O czwarte miejsce powalczą mające taką samą liczbę punktów Dijo Maximus GOKiS Kąty Wrocławskie oraz Pompax Tęcza Leszno. W bezpośredniej rywalizacji lepszą są zawodniczki z Wielkopolski.