Kolejne triple-double Karola Nowackiego

Wyśmienitą passę na parkietach drugiej ligi koszykarzy kontynuują AZS AGH Kraków oraz UNB AZS UMCS Start Lublin, które nie doznały jeszcze porażki w lidze. Pierwsze miejsce w tabeli grupy A kosztem MKKS Żak Koszalin straciła KSK Noteć Inowrocław. Drugie triple-double w sezonie zanotował Karol Nowacki z Ogniwa Szczecin. Podwójne double-double Szymon Milczyński z Rycerzy Rydzyna.

news Zdjęcia | @bessarab.fotograf / Ogniwo Szczecin

Dwie drugi nadają ton rywalizacji w grupie C drugiej ligi. AZS AGH ma już bilans 12-0, BS Polonia Bytom 10-1. Pozostałe kluby ten grupy mają przynajmniej trzy porażki. Od lat utrzymujący się w czołówce AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice w miniony weekend nie sprostał na własnym parkiecie AZS AGH. Podopieczni Wojciecha Bychawskiego szybko narzucili swój styl gry rywalom, wypracowując dwucyfrową przewagę. Krakowianie wygrali 81:69, ale pod koniec trzeciej kwarty ich przewaga wynosiła 27 punktów.

Najlepszym punktującym AZS AGH Mikołaj Smarzy - 19 punktów, 5 zbiórek, 3 asysty i 2 przechwyty, który jako jedyny spędził na parkiecie więcej niż 28 minut. Kolejny raz wszechstronnością wykazał się Paweł Zmarlak - 10 pkt, 6 zbiórek, 5 asyst i 4 przechwyty. AZS AWF Mickiewicz Romus nie pomogło dziewiąte double-double w sezonie Mariusza Piotrkowskiego (20 pkt i 10 zbiórek).

Znacznie trudniejszą przeprawę miała BS Polonia Bytom, która jeszcze w połowie drugiej kwarty przegrywała dwucyfrową różnicą punktów z AZS PWSTE Jarosław. Miejscowi wyraźną przewagę osiągnęli jednak po zmianie stron, dzięki czemu obyło się bez nerwowej końcówki. 31 punktów mimo osobistych problemów w tle rzucił Wojciech Leszczyński. Doświadczenie w polu trzech sekund wykorzystał Marcin Salamonik (19 pkt i 11 zbiórek), dla którego było to szóste double-double w sezonie. 17 punktów i 10 zbiórek innego weterana Artura Mikołajko z AZS PWSTE Jarosław.

Zmiany kadrowe najwyraźniej nie pomagają KSK Noteć Inowrocław. Niedawny lider i najdłużej niepokonany zespół grupy A przegrał już drugie spotkanie, w poprzednim także mając problemy z wywalczeniem dwóch punktów. Inowrocławianie nie sprostali na własnym parkiecie wzmocnionej zawodnikami z Energa Basket Ligi Enea Astoria Bydgoszcz. 73 z 91 punktów dla bydgoszczan rzuciło trio Adrian Sobkowiak (31 pkt i 11 asyst), Michał Krasuski (29 pkt i 4 przechwyty), Dorian Szyttenholm (13 pkt i 10 zbiórek).

Także Akademia Koszykówki Legii Warszawa wzmocniła się zawodnikami z pierwszego zespołu w miniony weekend. Długo nie mogła znaleźć jednak odpowiedniego rytmu w meczu z ŁKS AZS UŁ SG Łódź. Na osiem minut przed końcem stołeczny zespół przegrywał 57:74, ale dzięki szalonej pogoni zdołał wywalczyć dwa punkty. 34 punkty Przemysława Kuźkowa, 17 punktów i 9 zbiórek Benjamin Didier-Urbaniak. W polu trzech sekund przydał się jeszcze Jakub Sadowski (12 pkt, 6 zbiórek i 3 bloki). Najlepszym punktującym ŁKS AZS UŁ SG Jacek Gwardecki - 21 pkt i 8 zbiórek.

Niełatwe zwycięstwo w Kościanie zanotowali Rycerze Rydzyna. Lider grupy D wygrał 78:72, zwyciężając w czwartej kwarcie 27:18. Niecodzienne statystyki zanotował 27-letni Szymon Milczyński (22 pkt i 21 zbiórki), który w końcówce trafiał też rzuty wolne. 2 punkty, 1  zbiórkę i 1 asystę dla Obry zanotował młodszy o półtora roku Rafał Milczyński. W składzie Rycerzy zabrakło Kamila Chanasa oraz nieobecnego od miesiąca Dawida Bręka.

Liczba tygodnia: 2

Dopiero dobiega końca pierwsza runda spotkań, a Karol Nowacki z Ogniwa Szczecin ma na swoim koncie już drugie triple-double w sezonie. W zaległym meczu 5. kolejki z SMS PZKosz Władysławowo 31-letni obrońca rzucił na wyjeździe 12 punktów, zebrał 14 piłek i miał 10 asyst. Dodatkowo zanotował jeszcze 3 przechwyty. Niemal miesiąc wcześniej w starciu z Treflem II Sopot Karol Nowacki miał 15 pkt, 11 zbiórek, 14 asyst i 3 przechwyty. Ogniwo, które zajmuje obecnie 4. miejsce w grupie A, oba spotkania wygrało.