Superpuchar Polski dla VBW Arki Gdynia!

W rozegranym w Żyrardowie meczu o Superpuchar Polski VBW Arka Gdynia pokonała 96:47 KS Basket 25 Bydgoszcz i po raz drugi w historii zdobyła to cenne trofeum. Tym samym VBW Arka potwierdziła swoją dominację w sezonie 2019/2020 oraz pokazała, że w kolejnym zamierza być znaczącą siłą na polskich (i nie tylko) parkietach.

Zespół z Bydgoszczy nie zamierzał się poddawać i kilka jego akcji z początku meczu mogło się podobać. Agresywna obrona, dużo ruchu w ataku to były silne strony ekipy trenera Piotra Kulpekszy. Wszystko zaczęło się zmieniać już pod koniec pierwszej kwarty, a główna w tym zasługa Kastanek i jej trafień zza linii 6,75 (26:17). W kolejnych minutach ponownie główną bronią koszykarek Arki były trafienia za trzy punkty, których w całym spotkaniu było aż 13/20 przy zaledwie 3/20 rywalek. Gdynia dominowała niemal w każdym elemencie pokazując koszykówkę na wysokim europejskim poziomie.

Wynik nie oddaje jednak przebiegu meczu. Podczas spotkania o Superpuchar Polski nawiązać walkę z VBW Arką było niemożliwością. Gdynianki wszystko robiły perfekcyjnie, broniły, zastawiały, zbierały, biegały do szybkiego ataku, trafiały z dystansu i świetnie dzieliły się piłką w ataku pozycyjnym. Prawie nie myliła się z dystansu Alice Kunek, pod koszem brylowała Artemis Spanou. W ekipie z Bydgoszczy próbowały poderwać koleżanki najpierw Julie McBride a następnie Angelika Stankiewicz, ale to było zbyt mało na rozpędzone gdynianki.

Druga połowa miała już charakter bardziej szkoleniowy, obaj trenerzy zaczęli testować warianty techniczne, a ku radości miejscowej publiczności w ekipie z Gdyni zaczęły pojawiać się młode zawodniczki. W tym wywodzący się z Żyrardowa trio – Amalia Rembiszewska, Julia Niemojewska i Anna Wińkowska.

Po mecz ze swojej gry niezadowolona była Angelika Stankiewicz, która żałowała, że tylko na początku jej zespół grał zespołowo i twardo w obronie. Zupełnie inne nastroje panowały wśród gdyńskiej ekipy. Zawodniczki podkreślały, że są dobrze przygotowane go sezonu i bardzo liczyły, że zaprocentuje to w rozgrywkach Euroligi, rozgrywanej w formule „baniek".

Mecz miał niebywale okazałą oprawę. Był też znakomitą promocją żeńskiej koszykówki i okazją dla młodych koszykarek z Żyrardowa by na żywo zobaczyć swoje idolki. Wielkie wyrazy uznania należą się Robertowi Janiszewskiemu – Prezesowi UKS Trójka Żyrardów.

W drużynie z Gdyni liderką była dziś Alice Kunek, która zdobyła 20 punktów (4x3). Po drugiej stronie 11 „oczek" rzuciła Janessa Jeffery.

Sponsorami meczu były Energa Grupa Orlen, Grupa Lotos, Suzuki, Enel Med., Aerowatch. Partnerem meczu było Miasto Żyrardów.

VBW Arka Gdynia - KS Basket 25 Bydgoszcz 96:47 (26:17, 29:11, 24:3, 17:16)
Punkty dla VBW Arka Gdynia: Kunek 20, Spanou 15, Kastanek 13, Miskiniene 13, Podgórna 11, Balintova 6, Rembiszewska 6, Slamova 4, Szmykiewicz 4, Morawiec 2, Greinacher 2
Punkty dla KS Basket 25 Bydgoszcz: Jeffery 11, Stankiewicz 10, McBride 10, Michałek 8, Ervin 8