Trójmiejski finał w U20 mężczyzn

Podobnie jak w finale Młodzieżowego Pucharu Polski dwa zespoły z Trójmiasta zagrają w finale mistrzostw Polski do lat 20. Asseco Arka U20 nie bez kłopoty pokonała WKK Wrocław, zaś Trefl Sopot pewnie zwyciężył AZS AWF Mickiewicz-Romus Katowice. Na piątym miejscu tegoroczne zmagania ukończyli koszykarze Exact Systems Śląska Wrocław.

Sam awans do strefy medalowej dla koszykarzy AZS AWF Mickiewicz-Romus jest sporym sukcesem. W przedturniejowych deklaracjach z katowickiego środowiska dało się słyszeć głosy, że miejsce w pierwszej piątce będzie bardzo dobrym rezultatem. Tymczasem Akademicy mierzyli się z Treflem o awans do finału.

Po pierwszej wyrównanej kwarcie, przyszedł jednak czas na dwie kolejne, w których wyraźną przewagę rotacji i doświadczenia miał zespół z Sopotu. Po 30 minutach gry Trefl prowadził 73:45 i mógł świętować awans do finału. Doskonale zdali sobie z tego sprawę trenerzy Akademików, którzy z uwagi na niedzielny mecz o 3. miejsce, w ostatniej odsłonie dali odpocząć podstawowym graczom.

Sopocianie wyraźnie wygrali walkę w strefie podkoszowej, popełnili też blisko o połowę mniej strat. Double-double Szymona Zapały (13 pkt i 14 zbiórek).

Bardziej wyrównany był pierwszy półfinał, w którym WKK mierzyło się z Asseco Arką U20. Lepiej mecz rozpoczęli wrocławianie, obejmując prowadzenie 10:4. Końcówkę kwarty przegrali jednak 0:10. Od tego momentu na prowadzeniu znajdował się już tylko zespół z Trójmiasta.

WKK przegrywało w czwartek kwarcie różnicą 15-punktów, ale potrafiło zbliżyć się na pięć. W odpowiednich momentach piłkę w koszu potrafili jednak umieścić rywale. Drugie double-double podczas turnieju w Katowicach Grzegorza Kamińskiego (19 pkt i 11 zbiórek). 18 pkt dla pokonanych uzyskał Michał Kroczak.

Koszykarze RTK Basket po pierwszej kwarcie remisowali w meczu o 5. miejsce z Exact Systems Śląskie, ale w kolejnych minutach tylko sporadycznie przypominali zespół, który w piątkowy wieczór miał jeszcze realne szanse na grę o medale. Wrocławianie dobrze wyłączyli z gry Kacpra Rojka (5 pkt) i Aleksandra Lewandowskiego (2pkt), dzięki czemu z każdą kolejną minutą powiększali przewagę. Najwiecej punktów Kacpra Gordona - 19.

Bez Bartłomieja Pelczara MKS Start SA prowadził po 10 minutach 28:21, lecz podobnie jak w przypadku większosci sobotnich spotkań, w kolejnych minutach znaczną przewagę mieli rywale. Kolejne minuty Legia wygrała aż 77:30 i zajęli 7. miejsce w mistrzostwach Polski U20.  20 punktów Maksymiliana Motela.

Wszystkie mecze finałów do lat 20 można śledzić na oficjalnym kanale YouTube PZKosz.