Pierwszy zespół pewny gry o medale w U22 kobiet

Koszykarki ENEA AZS Poznań jako pierwsze zapewniły sobie miejsce w półfinale mistrzostw Polski do lat 22 kobiet. Podopieczne Marka Lebiedzińskiego i Grzegorza Zielińskiego wygrały dwa mecze grupowe rozgrywanego w Gdańsku turnieju finałowego, dzięki czemu są już pewne gry o medale. Dwa zwycięstwa zanotowała także GTK Arka Gdynia, ale przed ostatnim meczem grupowym nie może być jeszcze pewna miejsca w pierwszej czwórce. W drugim dniu rywalizacji swoje mecze wygrały również Zagłębie Sosnowiec oraz niespodziewanie AZS Uniwersytet Warszawski.

news Zdjęcia | yukaphoto.com.pl

Dużą dawkę emocji dostarczył pierwszy mecz drugiego dnia z udziałem MUKS i AZS UW. Stołeczny zespół stopniowo wypracowywał przewagę, która w połowie trzeciej kwarty sięgnęła 16 punktów. Od stanu 51:58 poznanianki na przełomie trzeciej i czwartej odsłony rzuciły 11 punktów z rzędu, na skutek czego objęły prowadzenie. Na cztery minuty przed końcem przewaga MUKS sięgnała już 11 punktów (74:63), ale w końcówce to Akademiczki znacznie częściej trafiały do kosza.

Dużą odpornością psychiczną wykazała sie zwłaszcza Natalia Bucyk, która w ostatniej minucie trafiła cztery rzuty wolne, w tym dwa na niecałą sekundę przed końcem, co zapewniło jej drużynie wygraną.
21 pkt, 7 zbiórek oraz 3 bloki miała Olga Trzeciak.Blisko triple-double byla Weronika Papiernik (25 pkt, 8 zbiórek, 13 asyst, 4 przechwyty).

W drugim meczu grupy A drugą wygraną odniosła GTK Arka. Duży wpływ na zwycięstwo gdynianek nad UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki miała druga kwarta, która zespół z Trójmiasta wygrał 20:8. Dla GTK Arki byla to druga wygrana w turnieju finałowym U22 kobiet, ale przed meczem z MUKS zespół Jeleny Skerović i Tomasza Wojdyły nie może być jeszcze pewny miejsca w półfinale.

Drugie zacięte spotkanie w Gdańsku zakończyło się zwycięstwem ENEA AZS. W meczu z drugim zespołem Młodzieżowego Pucharu Polski poznanianki straciły po przerwie tylko 17 punktów. Z 59 rzuconych przez ENEA AZS punktów, 57 padlo łupem zawodniczek pierwszej piątki. Najlepszą punktującą spotkania zostala Karolina Stefańczyk - 20. W drużynie z Gorzowa Wielkopolskiego nie zagrała Wiktoria Keller.

Najbardziej jednostronny był mecz kończący czwartkowe zmagania, w którym Zagłębie Sosnowiec pewnie pokonało Szkołe Gortata Politechnika Gdańska. 28 punktów dla zespołu Adama Kubaszczyka uzyskała Aleksandra Wojtala.

W sezonie 2018/2019 mistrzostwo Polski zdobyła ENEA AZS Poznań, która w finale pokonała UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki. Trzecie miejsce wywalczyła ENEA AZS AJP Gorzów Wielkopolski.