Pierwszy dzień turnieju finałowego U22 w Gdańsku

Za nami pierwszy dzień rywalizacji w turnieju finałowym mistrzostw Polski do lat 22 kobiet, w którym trzy najlepsze zespoły Młodzieżowego Pucharu Polski wygrały swoje mecze. Oprócz GTK Arki Gdynia, ENEA AZS AJP Gorzów Wlkp. oraz ENEA AZS Poznań wygraną zanotował inny zespół z Wielkopolski - MUKS. Wszystkie spotkania turnieju finałowego można oglądać na oficjalnym kanale YouTube Polskiego Związku Koszykówki.

Najbardziej zacięte było spotkanie kończące pierwszy dzień zmagań w Gdańsku, czyli konfrontacja ENEA AZS z Zagłębiem. O wyniku spotkania przesądziła dogrywka, w której wszystkie punkty dla poznanianek uzyskała Karolina Stefańczyk. 20-letnia niska skrzydłowa w dodatkowym czasie gry rzuciła 7 punktów, w tym decydującą o losach rywalizacji trójkę. Rywali miały jeszcze trzy szansy na odwrócenie losów zawodów, ale nie trafiły dwóch prób z dystansu bądź popełniły stratę.

Stefańczyk zakończyła spotkanie z dorobkiem 23 pkt i 8 zbiórek. Z double-double zawody ukończyła Liliana Banaszak (19 pkt i 12 zbiórek).

Druga połowa okazała się kluczowa dla losów rywalizacji Szkoły Gortata Politechniki Gdańskiej z ENEA AZS AJP. Drugą część spotkania zespół Roberta Pieczyraka wygrał 31:14. Na parkiecie dwoiła się i troiła Wiktoria Keller - 16 pkt, 13 zbiórek, 4 asysty i 2 przechwyty.

Zdobywca Młodzieżowego Pucharu Polski GTK Arka Gdynia nie miała większych problemów z pokonaniem AZS Uniwersytet Warszawski. Klub z Trójmiasta do przerwu prowadził już 38:12.

O wyniku meczu MUKS Poznań z UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, który otwierał zmagania w Gdańsku, przesądziła czwarta kwarta, którą zespół Macieja Brodzińskiego wygrał 23:9. 10 z 23 punktów dla MUKS w tej części spotkania rzuciła Aleksandra Zięborska.

W sezonie 2018/2019 mistrzostwo Polski zdobyła ENEA AZS Poznań, która w finale pokonała UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki. Trzecie miejsce wywalczyła ENEA AZS AJP Gorzów Wielkopolski.