Asseco Arka mistrzem Polski juniorów 2019

Juniorzy Asseco Arki zdobyli mistrzostwo Polski do lat 18. Po emocjonującej końcówce gdynianie pokonali Trefla Sopot, 69:66, w czwartej kwarcie odrabiając dziesięciopunktową stratę. Trzecie miejsce w kategorii juniorów zajęli koszykarze Exact Systems Śląska Wrocław, pewnie pokonując Szkołę Gortata Politechnika Gdańska. MVP turnieju finałowego został wybrany Mateusz Kaszowski

Finał to było starcie dwóch niepokonanych na centralnym szczeblu rozgrywek drużyn. Wcześniej, bo od ćwierćfinału, rywalizację rozpoczęli koszykarze Asseco Arki, którzy zajęli niższe miejsce w strefie.

Pierwsza połowa, podobnie jak wyniki poszczególnych kwart na remis. Pierwsze dwie szansy na zbudowanie przewagi mieli jednak gracze Milosa Mitrovicia, którzy odskakiwali na cztery i dziewięć punktów. Trefl pod koniec każdej z kwart odrabiał jednak straty. Sopocianom udało się wygrać walkę pod tablicami, a w utrzymywaniu korzystnego wyniku podopiecznym Janusza Kociołka nie przeszkadzały straty - 25 w całych zawodach.

Po zmianie stron Trefl, który w każdym spotkaniu grupowym rzucał przynajmniej 104 punkty, stopniowo zaczął się oddalać od rywali. W 34. minucie sopocianie prowadzili 57:47, kolejny fragment spotkania przegrali aż 6:22. Połowę punktów dla gdynian rzucił w tym czasie Mateusz Kaszowski, po którego rzucie spod kosza a następnie trójce Asseco Arka ponownie wyszła na prowadzenie. Wypracowanej przewagi gdynianie nie oddali już do końcowej syreny.

Kaszowski zakończył mecz z double-double (25 pkt i 10 asyst), dodatkowo miał 5 przechwytów. Blisko double-double był podkoszowy Trefla Szymon Zapała (9 pkt i 9 zbiórek), który zgromadził także 6 bloków.