Finały U22 kobiet: Derby Poznania dla Enei AZS

Pierwszy dzień mistrzostw Polski U22 kobiet za nami. Swoje mecze wygrały Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolsk, Enea AZS Poznań, UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki i Szkoła Gortata Politechnika Gdańska. Wszystkie spotkania można było śledzić na żywo w internecie.

Derby Poznania rozpoczęły rozgrywany w Gdańsku turniej finałowy do lat 22 kobiet. Pierwsza połowa była wyrównana, ale każdą z kwart minimalnie wygrały zawodniczki Marka Lebiedzińskiego. Po zmianie stron zaznaczyła się przewaga Enei AZS, która pod koniec trzeciej kwarty wyniosła dziesięć punktów. Tych strat MUKS nie był w stanie odrobić. Dużą wszechstronnościa wykazała się Julia Niemojewska (7 pkt, 6 zbiórek, 7 asyst i 2 przechwyty). Z double-double zawody ukończyła Aleksanda Parzeńska (17 pkt i 11 zbiórek).

Martyna Leszczyńska poprowadziła UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki do zwycięstwa w drugim spotkaniu grupy A. 18-letnia podkoszowa rzuciła 33 punkty, trafiając 11 z 14 rzutów z gry oraz 10 z 12 rzutów wolnych. Miała też 12 zbiórek. Zespół z Aleksandrowa Łódzkiego wygrał 82:66, wyraźną przewagę uzyskując w czwartej kwarcie - 25:12. Z double-doouble w stołecznym zespole zawody ukończyły: Katarzyna Świeżak (22 pkt i 11 zbiórek) oraz Pola Dmochewicz (20 pkt i 15 zbiórek).

Do przerwy nic nie zapowiadało tak jednostronnego meczu Szkoły Gortata Politechniki Gdańskiej z KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec. Po 20 minutach gry miejscowe prowadziły różnicą zaledwie dwóch punktów, ale drugą połowę wygrały już 41:14. 21 pkt i 10 zbiórek Łucji Grzenkowicz.

Pod koniec trzeciej kwarty Enea AZS AJP prowadziła już 60:35, ale walczące do końca koszykarki Wisły CanPack AZS Politechniki Kraków zmniejszyły stratę do zaledwie czterech punktów. Na więcej nie pozwoliły już rywalki, ale przede wszystkim upływający czas zawodów. Zespół Roberta Pieczyrka do zwyciestwa poprowadziła Wiktora Keller (17 pkt, 14 zbiórek, 3 asysty i 6 przechwytów).