Anwil Włocławek mistrzem Polski!

Anwil po 15 latach przerwy znowu jest mistrzem Polski! W szóstym meczu finałowym Energa Basket Ligi włocławianie pokonali BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 73:65, wygrali serię 4-2 i sięgnęli po złote medale! MVP finałów został wybrany Kamil Łączyński.

news Zdjęcia | Andrzej Romański

Puchary i medale wręczali: Jarosław Stawiarski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Grzegorz Bałkowiec, zastępca Dyrektora Departamentu Marketingu i Komunikacji Energa SA, Karolina Nowak, Kierownik Wydziału Sponsoringu Energa SA, Grzegorz Bachański, Prezes Polskiego Związku Koszykówki oraz Radosław Piesiewicz, Prezes Energa Basket Ligi.

Stan rywalizacji: 4-2 dla Anwilu

Najważniejsze wydarzenia: Zespół trenera Igora Milicicia świetnie rozpoczął mecz i po trafieniu Pawła Leończyka prowadził już 7:0 - później dzięki temu samemu zawodnikowi przewaga wzrosła nawet do 10 punktów. Straty starali się odrabiać Adam Łapeta oraz Stephen Holt, ale świetnie spisywał się też Jaylin Airington. Po 10 minutach było 28:17. W drugiej kwarcie włocławianie odskoczyli nawet na 16 punktów dzięki trafieniom Jakuba Wojciechowskiego. Sytuację zmieniał trochę Holt, a swoje dokładał Michał Chyliński - to jednak ciągle było za mało na rozpędzonych w ofensywie gości. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 45:36 dla Anwilu. Na początku trzeciej kwarty obie drużyny nie były zbyt skuteczne, ale działało to na korzyść włocławian. Dopiero później, dzięki akcjom Mateusza Kostrzewskiego, Jure Skificia i Nikoli Markovicia gospodarze zbliżyli się na zaledwie trzy punkty. BM Slam Stal doprowadziła do remisu trochę później - po trójce Marca Cartera. Po 30 minutach było po 54. W czwartej kwarcie niezwykle ważne trójki trafiał Kamil Łączyński - ekipa trenera Milicicia zaczęła od serii 11:0 i znowu kontrolowała wydarzenia. To był kluczowy moment spotkania, bo ostrowianie już nie wrócili. Ostatecznie Anwil wygrał 73:65 i dzięki temu w serii finałowej wygrał 4-2!

Najlepsi strzelcy: Jaylin Airington zanotował 17 punktów i 3 zbiórki dla gości. Nikola Marković zanotował 16 punktów i 3 zbiórki dla gospodarzy

Ciekawostka: To drugie mistrzostwo Polski w historii klubu z Włocławka, a pierwsze srebrne medale dla ekipy z Ostrowa Wlkp.

Statystyka: BM Slam Stal przez cały mecz ani przez chwilę nie była na prowadzeniu. Anwil maksymalnie prowadził 16 punktami.