Wystartowała faza play-off w pierwszej lidze kobiet

Meczem Pomarańczarnii MUKS Poznań z Tęczą Leszno rozpoczęła się faza play-off w pierwszej lidze kobiet, w której gra się do dwóch wygranych. Zwycięzcy rywalizacji awansują do ćwierćfinału.

AZS Uniwersytet Gdański, który przed rokiem dotarł do finału, rundę zasadniczą zakończył na czwartym miejscu, ale nie miał większych problemów z wygraniem pierwszego meczu w play-off. Zespół Włodzimierza Augustynowicza pokonał AZS Uniwersytet Warszawski 77:42, przygniatającą przewagę osiągając w drugiej kwarcie (25:5). Miejscowe trafiły 10 z 21 rzutów z dystansu. Najlepszą punktującą (20 pkt) Karolina Szczurewska. Zaledwie z 1 punktem mecz zakończyła Milena Krzyżaniak.

Pomarańczarnia MUKS zajęła drugie miejsce na koniec zmagań w grupie B, ale nie bez kłopotu pokonała siódmy zespół Tęczę Leszno. Przyjezdne jeszcze na dwie minuty przed końcem prowadziły jednym punktem, ale od tego momentu nie umieściły piłki w koszu. Poznanianki ostatnią kwartę wygrały 19:9, zawdzięczając przewagę umiejętnie wymuszanym rzutom wolnym. 17 punktów Iwony Szarzyńskiej.

AZS Politechnika Kraków przebrnął sezon zasadniczy jak burza, podobnie rozpoczął fazę play-off. Krakowianki pierwszą kwartę wygrały 28:10 i tę przewagę utrzymały do końca. 18 pkt, 6 zbiórek i 5 przechwytów Kaciaryny Pratasewicz.

Osłabiony brakiem kontuzjowanej Olivii Szumełdy-Krzyckiej Panattoni Lider lepszy od MPKK Sokołów SA. Podopieczne Jacka Rybczyńskiego do przerwy osiągnęły 14-punktową przewagę i utrzymały ją po zmianie stron. Zespoły popełniły łącznie aż 54 straty. 13 punktów rzuciła Alicja Wawrzyniak (dawniej Minczewska).

Dopiero czwarta kwarta przesądziła o wygranej najlepszego zespołu grupy A - Politechniki Gdańskiej z VBW GTK II Gdynia. Ostatnią część meczu miejscowe wygrały 22:6, a całe spotkanie 72:50. Marianna Duszkiewicz rzuciła 18 punktów i miała 9 zbiórek oraz 8 przechwytów. 9 punktów, 7 zbiórek i 7 przechwytów Pauliny Szymańskiej.

Od wyniku 13:27 MUKS Chrobry Basket Głuchołazy rozpoczął mecz z Grot TomiQ Pabianice, ale w kolejnych dwóch fragmentach spotkania zespół Tadeusza Widziszowskiego był wyraźnie lepszy. W trzeciej kwarcie miejscowe straciły tylko 4 punkty, rzucając przy tym 22. Swoje doświadczenie w polu trzech sekund wykorzystała Joanna Czarnecka (18 pkt, 9 zbiórek i 3 bloki). Z double-double spotkanie ukończyły dwie zawodniczki Grot TomiQ Magdalena Grzelak (16 pkt i 12 zbiórek) oraz Agnieszka Makowska (14 pkt i 13 zbiórek).

Lider Swarzędz - UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki - 13.03.2018, godzina 19:30

II runda –ćwierćfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1)

para 1: Politechnika Gdańska (A1) - VBW GTK II Gdynia (A8) - Lider Swarzędz (B4) - UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki (B5)
para 2: AZS Politechnika Korona Kraków (B1) - ŁKS SMS Łódź (B8) - AZS Uniwersytet Gdański (A4) - AZS Uniwersytet Warszawski (A5)
para 3: Panattoni Europe Lider Pruszków (A2) - MPKK Sokołów SA Sokołów Podl. (A7) - MUKS Chrobry Basket Głuchołazy (B3) - Grot TomiQ Pabianice (B6)
para 4: Pomarańczarnia MUKS Poznań (B2) - Tęcza Leszno (B7) - Mon-Pol Płock (A3) - SMS PZKosz Łomianki (A6)

Zwycięzcy uzyskują prawo gry w III rundzie (półfinał), pokonani zajmują miejsca 5-8.