Pierwszy dzień turnieju finałowego U20 za nami

Meczu KS Rosa-Sport Radom z UKS Gim 92 Ursynów Warszawa był najbardziej zaciętym starciem pierwszego dnia rywalizacji w turnieju finałowym mistrzostw Polski do lat 20 mężczyzn, a bliski triple-double był w nim Mikołaj Krakowiak. W pozostałych spotkaniach triumfowały drużyny Biofarm Basket Junior Poznań, WKK Wrocław i Exact Systems Śląsk Wrocław.

Dla koszykarzy KS Rosa-Sport Radom i UKS Gim 92 Ursynów było to już czwarte spotkanie w sezonie 2017/2018. W trzech poprzednich lepsi byli gracze Dawida Mazura, w dwóch ostatnich wygrywając wyraźnie z klubem ze stolicy. Mecz fazy grupowej turnieju finałowego do jednostronnych nie należał.

Dosyć niespodziewanie podopieczni Marka Popiołka pod koniec drugiej kwarty objęli ośmiopunktowe prowadzenie. Jeszcze na początku trzeciej części spotkania warszawianie prowadzili 43:36, ale kolejny fragment spotkania przegrali 3:15. W końcówce przy wyniku 62:62  UKS Gim 92 Ursynów nie wykorzystał sześciu kolejnych posiadań w ataku, podczas gdy gospodarze wymuszali faule, po których następowały rzuty wolne. Sześciopunktowej straty na nieco ponad minutę przed końcem goście nie zdołali już odrobić.

Bohaterem spotkania, jak również całego pierwszego dnia rywalizacji, był Mikołaj Krakowiak. 18-letni obrońca rzucił 16 pkt (4 na 15 z gry), ale miał też 10 zbiórek, 9 asyst oraz 5 przechwytów. Z double-double spotkanie ukończyli skrzydłowy Rosa-Sport Karol Nowakowski (14 pkt i 11 zbiórek) oraz podkoszowy UKS Gim 92 Ursynów Kiryl Dziatczuk (16 pkt i 13 zbiórek).

W innym meczu grupy B Exact Systems Śląsk Wrocław pokonał MKS Dąbrowa Górnicza już do przerwy prowadząc 51:30. 15 pkt, 5 zbiorek i 6 asyst Sebastiana Bożenko.

Czwarta kwarta przesądziła o wyniku starcia Asseco Gdynia z WKK Wrocław. Lepsi gracze z Dolnego Śląska, którzy ostatnią część spotkania wygrali 23:11. Double-double Dominika Rutkowskiego (24 pkt, 11 zbiórek i 3 asysty). Nieźle grą WKK kierował Jakub Kobel (19 pk i 8 asyst), który miał 7 strat.

Szeroki skład przesądził o pewnej wygranej Biofarm Basket Junior z KS AGH Koroną. Krakowianie wygrali pierwszą część meczu, ale w kolejnych wyraźnie lepsi byli gracze Przemysława Szurka. Trzecią część spotkania poznanianie wygrali aż 28:10. 21 pkt, 11 zbiórek i 6 asyst Mikołaja Kurpisza.