Nie ma mocnych na Spójnię, kolejna wygrana Jamaleksu Polonii 1912

Spójnia Stargard do przerwy przegrywała z Sokołem Łańcut 41:47, ale po zmianie stron nie dała większych szans klubowi z Podkarpacia, wygrywając 92:67. Zwycięską passę podtrzymała też Jamalex Polonia 1912 Leszno, wywożąc dwa punkty z Prudnika. Pierwsze zwycięstwo w sezonie zanotowała Siarka Tarnobrzeg.

Spójnia nie miała sobie równych w sparingach, od mocnego uderzenia rozpoczęła również sezon ligowy. Do zwycięstw nad Elektrobudem-Investment i R8 Basket AZS Politechniką Kraków podopieczni Krzysztofa Koziorowicza dołożyli wygraną nad Sokołem Łańcut.

Pierwsza połowa zakończyła się po myśli gości, ale po zmianie stron na parkiecie dzielił i rządził tylko jeden zespół. Hubert Pabian mecz zakończył z double-double (23 pkt i 10 zbiórek), a na obwodzie swoją cegiełkę do wyniku dołożyli Marcin Dymała (22 pkt, 8 zbiórek i 5 asyst) oraz Dawid Bręk (8 punktów, 9 asyst i 5 zbiórek). 13 punktów dla Spójni uzyskał były zawodnik Sokoła Alan Czujkowski.

Dwie dwucyfrówki w drużynie z Łańcuta miał Maciej Klima (15 pkt i 10 zbiórek). Z powodu kontuzji niecałe 9 minut na parkiecie spędził Michał Sadło.

Komplet wygranych ma na swoim koncie również Jamalex Polonia 1912 Leszno. Przebudowany w przerwie letniej zespół zdołał pokonać na wyjeździe Pogoń Prudnik, w której barwach zadebiutował Aleksander Filipiak (2 punkty i 8 asyst). Leszczynianie czwartą kwartą wygrali 19:10, a całe spotkanie 75:63. Jamalex Polonia 1912 osiągnęła przewagę pod tablicami, umiejętnie wymuszała także przewinienia.16 punktów, 4 zbiórki oraz 4 asysty miał Kamil Chanas. Do składu Pogoni wrócił Maciej Strzelecki (15 pkt i 2 zbiórki), który w pierwszym spotkaniu w Siedlcach przebywał na boisku zaledwie minutę.

Wyraźny patent na GKS Tychy ma Energa Kotwica Kołobrzeg. Klub znad morza rozegrał trzecie spotkanie z tyszanami na przestrzeni roku.... i wygrał po raz trzeci. Gospodarze wyśmienicie wypadli w drugiej i trzeciej kwarcie, którą wygrali łącznie różnicą 20 punktów. W polu trzech sekund nie do zatrzymania przez koszykarzy GKS był Łukasz Bodych (13 pkt i 19 zbiórek). 20 punktów dla Energi Kotwicy uzyskał Adrian Suliński. Najlepszym punktującym przegranych był Marcin Kowalewski - 21 punktów.

Spośród wszystkich drużyn pierwszej ligi Enea Astoria Bydgoszcz rozpoczęła sezon najpóźniej, nie oznacza to jednak, że najdłużej czekała na wygraną w lidze. Bydgoszczanie bez większych przeszkód pokonali na wyjeździe Zetkamę Doral Nysa 98:79.

Nieudany powrót po 7,5 latach do Tarnobrzega miał Elektrobud-Investment ZB Pruszków, który w drugiej i trzeciej kwarcie prowadził z Siarką Tarnobrzeg różnicą 17 punktów, ale ostatnią kwartę przegrał 11:31.

Gospodarzy do wygranej poprowadził Jakub Zalewski, który trafił 5 z 7 rzutów za trzy punkty, łącznie uzyskując 22 punkty. Sporo energii z ławki wnieśli rezerwowi Dawid Rypiński (18 punktów i 6 na 9 z gry) oraz Wiktor Sewioł (10 punktów w czwartej kwarcie).

Dwa zespoły z Mazowsza sezon rozpoczęły od trzech porażek. SKK Siedlce tym razem nie sprostało w Poznaniu Biofarmowi Basket, w którego szeregach szalał Jakub Fiszer. 22-letni rzucający w 32 minuty uzyskał 30 punktów, trafiając 12 z 16 rzutów z gry. Sporo do gry miejscowych wniósł Mateusz Bręk. Choć nie jest rozgrywającym miał 8 asyst i 4 przechwyty. 16 punktów dla pokonanych rzucił Rafał Sbiło.

Bez wygranej pozostaje także KK Warszawa. Stołeczny zespół, drugą kwartę starcia z WKS Śląskiem Wrocław przegrał aż 8:28, wyraźnie ustępując rywalom w polu trzech sekund. 14 punktów i 5 wymuszonych fauli Jana Grzelińskiego. Warto pamiętać, że oba zespoły w poprzednim sezonie rywalizowały w półfinale drugiej ligi. Wówczas lepszy był zespół z Wrocławia, choć przegrał na własnym parkiecie pierwszy mecz rywalizacji do dwóch wygranych.

Z meczu na mecz lepiej prezentuje się KSK Noteć Inowrocław. Pierwsze spotkanie zespół Milosa Sporara przegrał gładko, w drugim nieźle wypadł do połowy drugiej kwarty, tym razem jeszcze w połowie trzeciej kwarty starcia z R8 Basket AZS Politechniką Kraków tracił do rywali tylko trzy punkty (44:47). Ostatecznie krakowianie wygrali jednak 94:71, a 24 punkty rzucił Michael Hicks. 14 punktów uzyskał były gracz KSK Michał Kwiatkowski.