Polki lepsze od Belgijek w drugim meczu ME U20

Reprezentacja Polski koszykarek do lat 20 wygrała swój pierwszy mecz w mistrzostwach Europy. Podopieczne Krzysztof Szewczyka pokonały Belgię 70:48 i mają realne szanse na zajęcie drugiego miejsca w grupie A, które zapewnia rywalizację z teoretycznie łatwiejszym zespołem w walce o ćwierćfinał.

 

news

Porażka z głównym faworytem do zwycięstwa w całym turnieju Hiszpanią nie załamała naszych zawodniczek. Na mecz z Belgią wyszedł zespół, który wiedział co chce osiągnąć i miał na to konkretny plan.

Bardzo szybko Polki narzuciły swój rytm gry rywalkom, wymuszając dwa faule, a następnie podczas kontynuacji swojej pierwszej akcji w ataku zdobywając punkty. Spod kosza rzuciła je Aleksandra Parzeńska, która wykorzystała podanie Julii Niemojewskiej.

To właśnie grająca z czwórką rozgrywająca była jedną z bohaterek niedzielnego meczu, bo choć sama nie zdobyła punktu, potrafiła dobrze regulować tempem gry w ataku, umiejętnie otwierała też drogę do kosza koleżankom, w całym spotkaniu notując 9 asyst.

Obok Niemojewskiej dobrze dysponowana była Zuzanna Puc. To po jej czterech punktach z rzędu nasz zespół objął prowadzenie, którego nie oddał do końca meczu, a gdy do kosza trafiły jeszcze Parzeńska oraz Anna Makurat zrobiło się 10:2 dla Polek i to rywalki od początku musiały odrabiać straty.

Próbowały, ale w żadnym momencie meczu nie zbliżyły się na odległość jednego trafienia z gry. Gdy Belgijki zaczynały odrabiać straty, Polki potrafiły odpowiedzieć skuteczną akcją w ataku, bądź po interwencji z ławki poprawić obronę.

W starciu z Hiszpanią biało-czerwone zebrały aż 22 piłki w ataku, tym razem nie musiały wykazywać się taką aktywnością pod koszem rywalek, gdyż grały na lepszej skuteczności, zwłaszcza z pola trzech sekund. W całym meczu Polki trafiły 28 z 47 rzutów za dwa punkty, sporadycznie decydując się na rzuty z dalszej odległości od kosza (łącznie 9 prób z dystansu).

Na zakończenie zmagań grupowych nasz zespół zmierzy się w poniedziałek ze Szwecją, która do tej pory nie wygrała jeszcze meczu w turnieju. Początek spotkania z drużyną z północnej Europy o godzinie 19.30.

 

Belgia - Polska 48:70 (12:21, 15:18, 14:18, 7:13)
Punkty dla Polski: Puc 18, Makurat 14 (1), Niedźwiedzka 13 (1), Nowakowska 12, Parzeńska 9, Wdowiuk 4, Nowicka 0, Niemojewska 0, Szloser 0, Stawińska 0.
Najwięcej dla Belgii: Resimont 20 (2), Geldof 12, Henket 8.
 

udostępnij