Wyniki pierwszej kolejki 2017 roku

Skutecznie za porażkę w Warszawie w inauguracyjnej serii spotkań zrewanżowali się Biofarmowi Basket koszykarze stołecznej Legii. Podopieczni Piotra Bakuna zwyciężyli w Poznaniu 66:58 i na skutek porażki Spójni w Tychach awansowali na drugie miejsce w tabeli. Liderem, z przewagą dwóch punktów nad Legią, jest Max Elektro Sokół. Na uwagę zasługuje pierwsza pod wodzą trenera Radosława Hyżego wygrana Zetkamy Doralu Nysa Kłodzko.

news Zdjęcia | Fot: Piotr Koperski

Z siedmiu spotkań 16. kolejki pierwszej ligi, dwa zakończyły się wygraną gości. Zacięte niemal do ostatniej akcji było starcie Biofarmu Basket z Legią. Mecz rozpoczął się po myśli miejscowych, ale wraz z upływem minut przewagę zyskali faworyzowani goście. Po zmianie stron na prowadzeniu znajdowali się gracze z Warszawy, lecz na półtorej minuty przed końcem Biofarm Basket zbliżył się na odległość trzech punktów. Wówczas swoje doświadczenie oraz dobre ustawienie pod koszem wykorzystał Marcel Wilczek, który po zbiórce w ataku wykorzystał 1 z 2 rzutów wolnych, a w kolejnej akcji trafił z dystansu i było po meczu. Marcel Wilczek zakończył spotkanie z dorobkiem 18 pkt i 8 zbiórek. 16 punktów i 8 zbiórek, ale także 5 strat, zanotował najlepszy punktujący poznanian Filip Struski. Całe spotkanie na ławce Legii spędzili Tomasz Andrzejewski oraz Kamil Sulima.

Drugim zespołem, który w sobotę nie wykorzystał przewagi własnego parkietu była ACK UTH Rosa. Jedynie w trzeciej kwarcie miejscowi potrafili zniwelować przewagę meritumkredyt Pogoni, ale w pozostałych częściach meczu wyraźną przewagę mieli gracze Tomasza Michalaka. Wyraźnie lepsi goście byli zwłaszcza w czwartej, wygranej 19:5, kwarcie. Koszykarze ACK UTH Rosy nie znaleźli sposobu na zatrzymanie dwóch podkoszowych Tomasza Nowakowskiego (21 pkt i 3 zbiórki) oraz Patryka Nowerkiego (15 pkt i 8 zbiórek). Maciej Bojanowski i Filip Zegzuła rzucili 31 z 53 punktów dla ACK UTH Rosy. Na parkiecie nie oglądaliśmy Adriana Mroczka-Truskowskiego, ale po blisko 15-miesięcznej przerwie na boisku pojawił się Dawid Morawiec (11 minut, 1 zbiórka i 3 wymuszone faule).

Trzy tygodnie przerwy bez meczu ligowego nie zaszkodziły Max Elektro Sokołowi. Lider pierwszej ligi w całym spotkaniu ze Zniczem Basket przegrywał jedynie przez niespełna dwie minuty, w odpowiednich momentach wykorzystując doświadczenie poszczególnych graczy. Zwłaszcza w pierwszej połowie nie do zatrzymania był Jerzy Koszuta, który uzyskał 19 punktów i miał 6 zbiórek. Z double-double mecz ukończył Rafał Kulikowski (11 punktów, 13 zbiórek, w tym 7 w ataku). Goście zagrali bez Adriana Kordalskiego.

W wyśmienitych humorach pierwszy mecz w 2017 roku ukończyli koszykarze Zetkamy Doralu Nysa Kłodzko. Podopieczni Radosława Hyżego bez większych problemów pokonali SKK Siedlce 79:65, ulegając rywalom tylko w czwartej kwarcie (13:20). Z efektownym double-double mecz ukończył Marcin Bluma (23 pkt i 18 zbiórek). Swój najlepszy mecz w seniorskiej koszykówce rozegrał 20-letni podkoszowy Zetkamy Doralu Marcel Kliniewski (13 pkt i 8 zbiórek).