Max Elektro Sokół przegrywa w Radomiu

Dużą niespodziankę w ostatniej kolejce pierwszej rundy sprawili koszykarze ACK UTH Rosy Radom na własnym parkiecie ogrywając lidera Max Elektro Sokoła Łańcut. Pomimo porażki podopieczni Dariusza Kaszowskiego zakończą mecz na pierwszym miejscu, ponieważ trzecie spotkanie w sezonie przegrał wicelider Spójnia Stargard.

news Zdjęcia | Fotografia Emil Ekert, RadomSport.pl

Mecz w Radomiu od początku nie układał się po myśli Max Elektro Sokoła, czyli zespołu, który z pierwszych 14 spotkań sezonu wygrał 13. Łańcucianie w pierwszej kwarcie zdołali jeszcze wyjść na prowadzenie, ale stracili je pod koniec tej części meczu i już nie odzyskali do końca zawodów. ACK UTH Rosa trafiła połowę rzutów z gry i utrzymywała się na prowadzeniu pomimo przegranej walki pod tablicami. Gospodarzy do wygranej poprowadził Filip Zegzuła (23 pkt i 9 asyst), którego wspierał Michał Sadło (16 pkt i 8 zbiórek). Liderowi w odniesieniu wygranej nie pomogły 22 punkty i 8 zbiórek Marcina Sroki oraz 11 asyst, 8 punktów i 5 zbiórek Marka Zywerta.

Spójnia miała szansę co najmniej zrównać się punktowo z liderem Max Elektro Sokołem, ale zwłaszcza po przerwie zawodów w Gliwicach nie może uznać o udanych. Po zmianie stron miejscowi wygrali trzecią kwartę 29:12, rozstrzygając tym samym losy meczu. Najlepsze zawody w sezonie rozegrał Kacper Radwański – 23 punkty, który trafił 9 z 12 rzutów z gry. Z pierwszym double-double w sezonie meczu ukończył Marcin Salamonik (19 pkt i 11 zbiórek). 33-letni podkoszowy w grudniu rzucał średnio 26 punktów.

Z bilansem 1-14 rok 2016 zakończy Zetkama Doral Nysa Kłodzko. Podopieczni Radosława Hyżego prowadzili do przerwy różnicą pięciu punktów, ale po zmianie stron od wyniku 43:36 stracili 12 punktów z rzędu, pozwalając rywalom złapać właściwy rytm w ataku. Zetkama Doral Nysa w czwartej kwarcie znów miała więcej punktów niż rywale, ale kluczowy fragment meczu przegrali 1:10. Goście zagrali już bez Michała Kwiatkowskiego, a mecze w Kłodzku pożegnał się z klubem najlepszy punktujący z perspektywy całej pierwszej rundy (średnio 16,5) Marcin Kowalewski.

W starciu drużyn, które w pierwszej rundzie wygrały więcej spotkań niż przegrały meritumkredyt Pogoń lepsza od Jamalex Polonii 1912. O sukcesie prudniczan przesądziła 60-procentowa skuteczność w rzutach spod kosza oraz półdystansu. W każdej z drużyn czterech zawodników rzuciło przynajmniej 10 punktów, najlepiej pod tym względem wypadł Tomasz Nowakowski (18 pkt, w tym 8/10 z gry). Beniaminkowi pierwszej ligi nie pomogło drugie w sezonie double-double Macieja Rostalskiego (15 pkt i 12 zbiórek). Ponowie na boisku nie pojawił się Nikodem Sirjatowicz, który na mecz do Prudnika tylko przyjechał z zespołem.