SMS PZKosz Łomianki najlepszym zespołem 1LK

Bez kompleksów dla bardziej doświadczonych rywalek - tak wyglądała gra SMS PZKosz Łomianki w fazie play-off pierwszej ligi koszykarek. Młode zawodniczki w decydującym meczu finału pierwszej ligi pokonały na wyjeździe AZS Uniwersytet Gdański 86:73 i wywalczył prawo gry w Basket Lidze Kobiet.

SMS PZKosz rundę zasadniczą w grupie A z bilansem 17-3 zakończył na drugim miejscu, notując jedną wygraną mniej niż Akademiczki z Gdańska.

Oba zespoły dotarły do finału, choć nie bez kłopotu. Po pierwszej, szybko zakończonej rundzie przyszedł czas na drugą, w której losy awansu rozstrzygnęły się dopiero w trzecim meczu. Drużyny wykorzystały wówczas atut własnego parkietu, decydujące spotkania wygrywając wyraźnie.

Trójmiejska ekipa potrzebowała także trzech spotkań z AZS Politechniką Koroną Kraków, aby przebić się do finału. Niespodziewanie znacznie łatwiejszą drogę do tego etapu sezonu miały uczennice z Łomianek, które mimo okresu maturalnego dwukrotnie pokonały najlepszy zespół rundy zasadniczej w grupie B Pomarańczarnię MUKS Poznań.

Finał rozpoczął się po myśli AZS, który w Gdańsku wygrał pierwszy mecz 65:55. SMS potrafił jednak wyciągnąć skuteczne wnioski z tamtej porażki, na własnym parkiecie dominując od pierwszych minut meczu, czego efektem była wygrana 67:38.

Decydujące spotkanie rozpoczęło się po myśli miejscowych, które w pierwszej kwarcie prowadziły różnicą 11 punktów, kończąc ten fragment zawodów wynikiem 23:14. SMS PZKosz szybko pozbył się jednak tremy i zaczął grać konsekwentnie. Nie do zatrzymania była Anna Makurat, która trafiała niemal z każdego miejsca boiska. 17-letnia rozgrywająca w całym spotkaniu uzyskała aż 36 punktów, trafiając przy tym 8 z 17 rzutów za trzy punkty.

Drugą kwartę podopieczne Rafała Czyszpaka, Romana Skrzecza, Justyny Borońskiej, Michała Snochowskiego i Mirosława Nosowicza wygrały 27:18, doprowadzając tym samym do remisu 41:41.

Po zmianie stron przyjezdne coraz lepiej radziły sobie w defensywie, w ostatniej kwarcie pozwalając miejscowym na rzucenie tylko 7 punktów. 12 punktów rzuciła Natalia Gwizdała, a po 11 uzyskały Julia Niemojewska i Aleksandra Parzeńska.

SMS PZKosz w całym spotkaniu trafił 14 z 37 rzutów za trzy punkty. Najwięcej punktów dla pokonanych uzyskała Jastina Kosalewicz - 21.

Trzecie miejsce w rozgrywkach pierwszej ligi kobiet zajęła AZS Politechnika Korona Kraków, lepsza w dwumeczu od Pomarańczarni MUKS Poznań.