MKS MOS Procom Systems i VBW GTK w finale U16 kobiet 2017

Niepokonane na centralnym szczeblu rozgrywek VBW GTK Gdynia oraz MKS MOS Procom Systems Wrocław zagrają w finale mistrzostw Polski do lat 16 kobiet. Drużyna z Trójmiasta w drodze do walki o złoto pokonała UKS La Basket Warszawa, podopieczne Romualda Krauze okazała się zaś lepsze od PTK Dachmaxx Pabianice.

Bardzo szybko po myśli klubu z Wrocławia ułożył się pierwszy mecz półfinałowy z PTK Dachmaxx. Prowadzone przez Dominikę Hipp (23 pkt i 8 asyst) koszykarki MKS MOS Procom Systems pierwszą kwartę wygrały 22:6, a w kolejnej odsłonie potrafiły powiększyć swoją przewagę.

Koszykarki PTK Dachmaxx miały przewagę pod tablicami (54 zbiórki, w tym 20 w ataku), ale popełniły aż 35 strat, przy zaledwie 12 rywalek. Po zmianie stron drużyna z Wrocławia osiągnęła przewagę 25 punktów i bez większych przeszkód utrzymała ją do końca zawodów.

UKS La Basket na początku meczu objął prowadzenie 14:6, ale jeszcze przed zakończeniem pierwszej kwarty VBW GTK zbliżyło się na odległość jednego trafienia z gry. Na pierwsze prowadzenie gdynianki wyszły w drugiej kwarcie po 7 punktach z rzędu Alicji Żytkowskiej, ale do przerwy wynik oscylował wokół remisu.

Kluczowa dla losów meczu okazała się czwarta kwarta. Na początku ostatniej odsłony klub ze stolicy prowadził 52:50, lecz od tego momentu stracił 9 punktów z rzędu. Tej straty nie zdołał już odrobić. Dużą energię z ławki dała zespołowi z Pomorza Wiktoria Ginda, która rzuciła 23 punkty, trafiając 9 z 20 rzutów z gry. 28 punktów i 9 zbiórek w przegranej drużynie miała Emilia Kośla.