Trójki Nowakowskiego dały wygraną R8 Basket AZS Politechnice

Przed tygodniem Biofarm Basket Poznań wygrał po rzucie z dystansu w ostatniej sekundzie Piotra Wielocha, tym razem gracze Przemysława Szurka przegrali w podobnych okolicznościach. Bohaterem R8 Basket AZS Politechniki był Marcin Nowakowski, trafiając trójkę na pięć sekund przed końcem.

Część koszykarzy Biofarm Basket od piątku do niedzieli rywalizowało w turnieju półfinałowym mistrzostw Polski do lat 20 w Przemyśla, w drodze powrotnej do domu zespół z Wielkopolski zatrzymał się w Krakowie, aby rozegrać tam mecz z R8 Basket AZS Politechniką. W pierwszej połowie przewagę mieli gospodarze, ale pod koniec tej części spotkania poznanianie doprowadzili do remisu. Po zmianie stron mecz toczył się kosz za kosz, ale to przyjezdni na niecałą minutę przed końcem prowadzili 88:84.

R8 Basket AZS Politechnika miała jednak w swoich szeregach Marcina Nowakowskiego, który w końcówce wziął ciężar gry w ataku na swoje barki i wykonał dwa kluczowe trafienia. Najpierw trafił trójkę, a po jednym celnym rzucie wolnym Mariusza Konopackiego przy wyniku 87:89 rzucał na wygraną. Jego trafienie zapewniło krakowianom prowadzenie na pięć sekund przed końcem, a jak się później okazało zwycięstwo, po tym jak wejście pod kosz Konopackiego nie zakończyło się zdobyciem punktów.

Gospodarze trafili 12 z 29 rzutów za trzy punkty. Najlepszym punktującym spotkania był Filip Struski (24 pkt i 10 zbiórek), który statystycznie rozegrał najlepszy mecz sezonu. O jeden punkt mniej dla poznanian rzucił Piotr Wieloch. Dodatkowo rozgrywający gości miał 8 asyst. Marcin Nowakowski rzucił 19 punktów i miał 9 asyst. Dużą wszechstronność zaprezentował Marcin Malczyk (9 pkt, 7 zbiórek i 9 asysty).

Zespół Łukasza Grudniewskiego po raz kolejny obronił atut własnego parkietu. W jedynym niedzielnym meczu 24. kolejki Jalamex Polonia 1912 pokonała nieźle spisujący się w rundzie rewanżowej GKS Tychy, dla którego była dopiero pierwsza porażka w 2018 roku. Klub z Leszna w sezonie 2017/2018 w hali Trapez ma bilans 13-0.

O wygranej gospodarzy przesądziła czwarta kwarta, którą Jamalex Polonia 1912 wygrała 23:16. W tej części zawodów pierwsze skrzypce grali Stanferd Sanny - 9 pkt, 2 asysty i przechwyt oraz Szymon Milczyński - 8 punktów i 3 zbiórki. Po miesięcznej przerwie na boisku powrócił Kamil Chanas (22 pkt i 10 asyst), który w czwartej kwarcie nie zdobył jednak żadnego punktu. Oprócz Chanasa double-double w drużynie gospodarzy mieli jeszcze Milczyński (17 pkt i 10 zbiórek) oraz Adam Kaczmarzyk (15 pkt i 11 zbiórek).22 punkty dla pokonanych rzucił Norbert Kulon.

Ozdobą spotkania był rzut z 3/4 boiska Adama Kaczmarzyka na koniec pierwszej połowy.

Podwójnie szczęśliwi spotkanie z Siarką zakończyli zawodnicy Enei Astorii. Nie tylko pokonali zespół z północno-zachodniego Podkarpacia, ale wywalczyli korzystny bilans w dwumeczu, co może mieć spore znaczenie w końcowej części sezonu. Enea Astoria miała przewagę przez całe zawody, przegrywajac tylko na początku (4:8). W połowie drugiej kwarty gospodarze osiągnęli najwyższą przewagę (36:17), ale krótko po zmianie ston Siarka zbliżyła się na odległość jednego trafienia z gry. Na prowadzenie jednak nie wróciła.

Najlepszym punktującym Enei Astorii był Paweł Śpica - 22 punkty. Drugie double-double w sezonie zanotował Łukasz Frąckiewicz (12 pkt i 10 zbióre). W składzie miejscowych zabrakło Michała Aleksandrowicza.

Nadal bez zwycięstwa pozostaje KSK Noteć Inowrocław. Zespół z kujawsko-pomorskiego przegrał siódme spotkanie w rundzie rewanżowej i ósme z rzędu. Goście nie prowadzili w Kutnie przez sekundę, ale nie dali miejscowym zdominować wydarzeń na parkiecie. Inowrocławianie nie potrafili zatrzymać pod koszem Mateusza Szweda (12 pkt i 17 zbiórek), który zdominował strefę podkoszową. 14 pkt, 8 zbiórek i 6 asyst miał Mateusz Zębski. Dawid Adamczewski, który sezon zaczynał w Kutnie, uzyskał dla Noteci 11 punktów, trafiając 3 z 9 rzutów z gry.

Elektrobud-Investment ZB po meczu walki lepszy od SKK w derbach Mazowsza. Siedlczanie nie prowadzili w spotkaniu ani razu, a zawody przez dłuższy czas toczyły sie kosz za kosz. Kluczowe akcje w końcówce wykonał podkoszowy pruszkowian Robert Cetnar, który zebrał dwie piłki na atakowanej tablicy i zdobył 8 punktów. Po 20 punktów dla zespołu Marka Zapałowskiego rzucili Mateusz Jarmakowicz i Mikołaj Stopierzyński. Najlepszym punktującym spotkania Bartosz Wróbel - 22 punkty. Z powodu kontuzji nadgarstka meczu nie ukończył drugi punktujący SKK - Rafał Sobiło.