Gospodarze wygrywają w play-off, ciekawie w play-out

Na pierwszoligowych parkietach rozpoczęła się rywalizacja w fazie play-off, w której gospodarze pierwszych spotkań w komplecie wygrali swoje mecze. Od zwycięstwa rywalizację w play-out rozpoczęła Zetkama Doral Nysa, która po zaciętym spotkaniu wygrała w Prudniku.

news Zdjęcia | Tadeusz Surma

Najlepszy zespół rundy zasadniczej Spójnia Stargard po pierwszej kwarcie przegrywał z Biofarmem Basket 17:24, ale w kolejnych odsłonach to gospodarze nadawali ton rywalizacji. Kluczowa okazała się trzecia kwarta, którą podopieczni Krzysztofa Koziorowicza wygrali aż 26:9. 24 punkty i 8 zbiórek uzyskał MVP rundy zasadniczej Hubert Pabian. Biofarmowi Basket nie pomogło 13 punktów i 15 zbiorek Filipa Struskiego.

Także w Lesznie goście prowadzili po pierwszej kwarcie i korzystny dla siebie wynik utrzymali do trzeciej części zawodów. Po zmianie stron gospodarze szybko rzucili 9 punktów z rzędu i umiejętnie powiększali swoją przewagę. Kluczowa okazała się postawa wchodzącego z ławki Adama Kaczmarzyka (20 pkt i 6/9 z gry), który w ostatnich tygodniach pauzował z powodu urazu. Dobrze pod koszem wypadł Szymon Milczyński - 18 pkt i 9 na 10 z gry.

Sokół dwukrotnie pokonał Polfarmex w rundzie zasadniczej i podobny scenariusz miało starcie tych drużyn w fazie play-off. Gospodarze spokojnie budowali swoją przewagę przez całe zawody, prezentując niezłą skuteczność bliżej kosza (21 na 33 za dwa punkty). Polfarmex miał aż 18 zbiórek w ataku, ale nie potrafił tego przełożyć na punkty. 11 punktów i 9 asyst Kamila Zywerta. Najlepszym punktującym spotkania został Rafał Kulikowski - 17 punktów.

Bardzo nierówny mecz odbył się w Grodzie Kraka, gdzie R8 Basket AZS Politechnika pokonała GKS. W każdej z kwart różnica punktowa pomiędzy drużynami wynosiła przynajmniej 9 punktów. Dwie odsłony wygrali gospodarze, dwie goście, ale po końcowej syrenie więcej punktów zgromadzili grający bez Michaela Hicksa krakowianie. Double-double uzyskał Patryk Pełka (15 pkt i 10 zbiórek). Dobrze swoją siłę fizyczną pod koszem wykorzystał Jakub Dłuski - 19 pkt, 8 zbiórek i 6 asyst.25 punktów Filipa Małgorzaciaka. W drużynie gości zabrakło Michała Jankowskiego.

Wyniki ćwierćfinałów (do trzech wygranych)

Stan rywalizacji - 1:0 dla R8 Basket AZS Politechniki

Ze względu na problemy z halą Energa Kotwica rozpoczęła rywalizację z KK w play-out już w piątek. Pierwsze spotkanie wygrali gracze znad morza, ale w drugim lepszy okazał się 16. zespół po rundzie zasadniczej. Kluczowa okazała się postawa Pawła Hybiaka, który przy wyniku 59:61 na cztery minuty przed końcem czwartej kwarty trafił dwie trójki oraz umiejętnie wbił się pod kosz. Tej straty miejscowi nie byli w stanie już odrobić. Hybiak zakończył mecz z dorobkiem 24 punktów, 3 zbiórek oraz 3 asyst.

Siarka Tarnobrzeg na koniec rundy zasadniczej przegrała z SKK, ale walkę o utrzymanie rozpoczęła od wygranej. Mimo braku Piotra Niedźwiedzkiego i Szymona Długosza gracze Arkadiusza Papki osiągnęli przewagę pod koszem, zbierając o 13 piłek więcej niż rywale. Najlepsze spotkanie w sezonie Wiktora Sewioła - 22 punkty, 16 zbiórek i 5 przechwytów. Przynajmniej 20 punktów dla Siarki rzucili jeszcze Paweł Nowicki - 21 oraz Filip Czyżnielewski.

Duże zainteresowanie ze strony kibiców wzbudziło starcie Pogoni z Zetkamą Doralem Nysa. Po meczu walki lepsi okazali się goście, którzy prowadzili przez większą część meczu, w czwartej kwarcie wypracowując dziewięciopunktowe prowadzenie. 15 punktów Tomasza Stępnia. Gospodarze trafili 5 z 19 rzutów za trzy, a goście 4 z 21.

Play-out (do trzech wygranych, przegrani spadają z pierwszej ligi)

• 14.04.2018 20:00