Wyniki ostatniej kolejki pierwszej ligi

Za nami ostatnia kolejka rundy zasadniczej w pierwszej lidze koszykarzy. Pewna pierwszego miejsca była Spójnia Stargard, ale los wielu drużyn przesądził się dopiero po niedzielnej serii spotkań. Sezon po rundzie zasadniczej zakończyły WKS Śląsk Wrocław oraz Enea Astoria Bydgoszcz. 17. miejsce zajęła KSK Noteć Inowrocław i przed fazą play-out spadła do drugiej ligi.

Na potknięcie Biofarmu Basket i Elektrobud-Investment ZB czekali koszykarze WKS Śląska, którzy do znalezienia się w play-off potrzebowali porażki którejś z tych drużyn oraz wygranej w Bydgoszczy. Wrocławianie w starciu z mającą szanse co najwyżej na dziewiąte miejsce Eneą Astorią w pierwszej kwarcie przegrywali różnicą ośmiu punktów, ale na krótko przed zakończeniem trzeciej odsłony prowadzili pięcioma. W wyrównanej końcówce lepsi okazali się podopieczni Konrada Kaźmierczyka, a kluczową akcję przy remisie po przerwie na życzenie szkoleniowca gospodarzy wykonał Paweł Śpica po podaniu Patryka Gospodarka. W ostatniej akcji meczu Jan Grzeliński rzucał jeszcze na zwycięstwo, ale spudłował.

Śpica zakończył spotkanie z dorobkiem 27 punktów, 5 zbiórek i 4 asyst. Śląskowi nie pomogło 12 w sezonie double-double Aleksandra Dziewy. Enea Astoria zajęła 10. miejsce w sezonie, ponieważ nie uzyskała korzystnego wyniku dwumeczu.

Do sześciu drużyn pewnych miejsca w ćwierćfinale w niedzielę dołączyły Biofarm Basket oraz Elektrobud-Investment ZB. Poznanianie pokonali na wyjeździe Pogoń Prudnik, zespół Marka Zapałowskiego zwyciężył w Warszawie KK. Dzięki korzystnemu wynikowi dwumeczu na siódmej pozycji rundę zasadniczą zakończyli pruszkowianie. Aż 34 z 97 punktów Biofarmu Basket rzucił w Prudniku skrzydłowy Filip Struski. Po raz kolejny blisko pierwszego triple-double w karierze był obrońca Elektrobud-Investment ZB Adrian Kordalski (15 pkt, 8 zbiórek i 8 asyst).

Szansy na opuszczenie 17. pozycji w lidze, która automatycznie oznacza spadek do drugiej ligi, nie wykorzystała KSK Noteć Inowrocław, ulegając na własnym parkiecie GKS Tychy. Gospodarze pod koniec trzeciej kwarty przegrywali 18 punktami, ale w czwartej doprowadzili do wyniku 72:77. Na więcej nie pozwolili im jednak gracze Tomasza Jagiełki.18 punktów dla GKS Filipa Małgorzaciaka. Wygrana, przy równoczesnej porażce Polfarmeksu Kutno, zapewniła tyszanom piąte miejsce przed play-off.

Jamalex Polonia 1912 oraz Spójnia były pewne swoich miejsc przed play-off, w ostatniej kolejce rundy zasadniczej rozegrały jednak prestiżowe spotkanie, w którym lepszy był wicelider od lidera. Goście do przerwy objęli prowadzenie 56:39 i utrzymali korzystny dla siebie wynik do końcowej syreny. 10 z 19 rzutów z gry oraz 7 z 11 rzutów wolnych trafił Kamil Chanas, który zakończył spotkanie z dorobkiem 32 punktów. Całe spotkanie na ławce rezerwowych spędził Adam Kaczmarzyk.

Dogrywa potrzebna była do wyłonienia zwycięzcy meczu Zetkama Doral Nysa z R8 Basket AZS Politechniką. Do dodatkowych pięciu minut doprowadził Aleksander Załucki, ale po końcowej syrenie to gospodarze cieszyli się z wygranej. 24 punkty rzucił Tomasz Stępień. R8 Basket AZS Politechnika kończyła mecz bez Michaela Hicksa, który w krótkim odstępie czasu popełnił faul niesportowy i otrzymał przewinienie techniczne.

Polfarmex i Sokół zmierzyły się na koniec rundy zasadniczej, los sprawił, że rywalizować będą także w ćwierćfinale. W 34. kolejce lepsi okazali się gracze Dariusza Kaszowskiego wygrywając 78:58. 24 punkty Marka Zywerta.

W podobnej sytuacji znalazły się Siarka i SKK, które rywalizować będą również o utrzymanie. Bez Piotra Niedźwiedzkiego zespół Arkadiusza Papki przegrał z siedlczanami 81:95.

Pierwsze mecze play-off i play-out odbędą się 14 i 15 kwietnia.