OOM 2018: Pomorskie ma najlepsze dziewczęta, a Śląskie chłopców

Pomorskie z kompletem wygranych zakończyło zmagania w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży dziewcząt w sezonie 2017/2018. Podopieczne Marcina Korpolewskiego i Joanny Kowalskiej nie przegrali żadnego meczu w turnieju o rozstawienie w dywizji A, a następnie okazały się najlepsze w turnieju finałowym w Stalowej Woli. W decydującym meczu Pomorskie pokonało broniące tytułu z dwóch ostatnich lat Mazowieckie. Wśród chłopców najlepsi okazali się zawodnicy Śląskiego, którzy w finale znaleźli się trzeci raz z rzędu.

OOM Dziewcząt

Zawodniczki z Pomorskiego wiele spotkań w tegorocznej OOM wygrywały z dużą przewagą. Podobnym wynikiem zakończyło się finałowe starcie z Mazowieckim, choć nie od pierwszych minut drużyna z północnej Polski zdominowała przebieg wydarzeń na boisku. Pierwszą kwartę Mazowieckie wygrało 17:14, ale do przerwy przegrywało 29:33.

Pierwsze minuty po zmianie stron Pomorskie wygrało 13:1 a całą kwartę 25:5. Mazowieckie tej straty już nie odrobiło. 12 punktów i 8 zbiórek miała w Pomorskim Agata Makurat. Blisko double-double była Julia Górlikowska (11 pkt i 9 zbiórek). Pomorskie walkę o zbiórkę wygrało aż 58-31. Dla Mazowieckiego 14 punktów rzuciła Klaudia Węcłaś.

Dolnośląskie nie obroniło trzeciego miejsca z ubiegłorocznych OOM. W finale pocieszenia zespół Grzegorza Krzaka i Jarosława Pytkowskiego uległ zeszłorocznemu finaliście drużynie Wielkopolski 49:71. O sukcesie podopiecznych Anny Talarczyk i Tomasza Główki przesądziła lepsza skuteczność z gry oraz dokładniejsza gra w ataku. Dolnośląskie w całych zawodach popełniło 26 strat. 5 punktów, 9 zbiórek i 5 asyst w zwycięskiej drużynie miała Malina Piasecka.

WYNIKI

Miejsce zawodów - Stalowa Wola, hala MOSiR, ul. Hutnicza 15.

TERMINARZ

WIĘCEJ O OOM DZIEWCZĄT

OOM Chłopców

Drugi finał na przestrzeni trzech sezonów wygrali w OOM koszykarze Śląskiego. Kluczowa okazała się druga kwarta, którą podopieczni Jakuba Krakowczyka i Wojciecha Jagiełki wygrali 22:14. Śląskie miało wyraźną przewagę pod koszem (49-32 w zbiórkach), popełniło też mniej strat. 17 punktów dla Śląskiego rzucił Kacper Nowakowski. Dobrze 196 cm pod koszem wykorzystał Maksymilian Duda (5 pkt i 14 zbiórek). Najlepszym punktującym Dolnośląskiego Maksymilian Wilczek - 17 punktów.

Wielkopolskie nie dało szans Mazowieckiemu w meczu o trzecie miejsce. Zespół Jakuba Czwakiela i Katarzyny Tomczak wyraźną przewagę miał po przerwie, wygrywając drugą połowę 52:31. Z double-double zawody ukończył środkowy Wielkopolski Jakub Bereszyński (17 pkt i 10 zbiórek). Mazowieckiemu nie pomogło 21 punktów Bartosza Prokopowicza.