Przełamanie Pogoni, dziewiąta wygrana Spójni

Udaną serię na parkietach pierwszej ligi podtrzymują koszykarze Spójni Stargard. Zespół Krzysztofa Koziorowicza wygrał dziewiąte spotkanie z rzędu, tym razem pokonując na własnym parkiecie KSK Noteć Inowrocław. Złą passę przerwała Pogoń Prudnik, zwyciężając w Kłodzku z Zetkamą Doralem Nysa. W meczu na szczycie Jamalex Polonia 1912 lepsza od R8 Basket AZS Politechniki.

news Zdjęcia | Tadeusz Surma

Szeroki, ograny na różnych poziomach skład - to klucz do sukcesu Spójni Stargard w pierwszej fazie rundy zasadniczej. Drużyna z zachodniopomorskiego większość spotkań wygrywa pewnie, o czym przekonała się także Noteć. Gospodarze już do przerwy prowadzili 51:27, dzięki czemu w drugiej połowie spokojnie kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Jedyny niepokonany zespół pierwszej ligi był lepszy w każdym elemencie statystycznym i miał jedynie problemy z zatrzymaniem Łukasza Paula. Środkowy Noteci po objęciu zespołu przez Marcina Grockiego notuje godne odnotowania statystyki. W środę w starciu z KK Warszawa miał 27 pkt i 14 zbiórek, w 10. kolejce 28 pkt i 10 zbiórek. Dobrze grą Spójni kierował Dawid Bręk (10 pkt i 9 asyst), skuteczny z każdego miejsca na boisku był zaś Hubert Pabian (7 na 8 z gry i 5 na 6 za 1).

Wyborną serię w Lesznie podtrzymali koszykarze Jamaleksu Polonii 1912. Zespół Łukasza Grudniewskiego w tym tygodniu bez najmniejszych problemów pokonał Elektrobud-Invesment ZB Pruszków, po czym w 10. serii spotkań pokonał R8 Basket AZS Politechnikę. Dla drużyny z Wielkopolski była to piąta wygrana w sezonie odniesiona na własnym parkiecie. Wobec problemów ze skutecznością Adama Kaczmarzyka (2 na 12 z gry), bohaterem Jamaleksu Polonii 1912 został Kamil Chanas. Były reprezentant Polski zakończył spotkanie z dorobkiem 27 pkt, 4 zbiórek oraz 4 asyst, trafiając 11 z 19 rzutów z gry.Najlepszy punktujący gości Michael Hicks, podobnie jak Chanas oddał 19 rzutów, ale tylko 6 znalazło drogę do kosza.

Koszykarze Polfarmeksu wyróżniali się w pierwszej lidze dobrą grą w obronie, ale w starciu z Energą Kotwicą większy nacisk niż zwykle położyli także na atak. Pierwszy raz w tym sezonie podopieczni Jarosława Krysiewicza potrafili rzucić 100 punktów, tracąc 84. Gospodarze po pierwszej połowie prowadzili 28:16 i tę przewagę utrzymywali do końca spotkania. 21 pkt i 7 zbiórek Arkadiusza Kobusa, Dla przyjezdnych tyle samo uzyskał Paweł Dzierżak.