Kryzys Biofarmu Basket, Sokół wykorzystał pauzę Spójni

Koszykarze Sokoła Łańcut zostali nowym liderem pierwszej ligi, po tym jak zgodnie z terminarzem w 9. serii spotkań pauzowała niepokonana Spójnia. Drużyna z Podkarpacia po dogrywce pokonała na wyjeździe SKK, dla którego była to ósma porażka w sezonie. Trzecie kolejne spotkanie zanotował zachwycający w pierwszej fazie rozgrywek Biofarm Basket, tym razem ulegając w Poznaniu Śląskowi Wrocław. 38 punktów dla GKS Tychy rzucił Filip Małgorzaciak.

news Zdjęcia | PTG Sokół Łańcut

Szczęścia do gry w końcówkach nie ma SKK. Zespół Michała Spychały w tym sezonie albo nie wygrywa drugich połów, a gdy już w nich jest lepszy punktowo od rywali, odnosi porażkę po dogrywce. Dodatkowy czas gry przesądził o przegranej SKK w Lesznie i teraz w 9. serii spotkań. Sokół tę część spotkania wygrał aż 16:3 i awansował na pierwsze miejsce w tabeli. Gości do wygranej poprowadził Marek Zywert, który trafił tylko 1 z 6 rzutów za dwa punkty, ale był znacznie skuteczniejszy z dystansu (5/10) oraz linii rzutów wolnych (8 na 12). SKK nie pomogło double-double Rafała Króla (21 pkt i 11 zbiórek) oraz Rafał Rajewicz (12 pkt i 12 zbiórek).

Gry Pogoni Prudnik w trzy dni nie odmienił trener Tomasz Michalak. Pogrążony w kryzysie zespół zanotował piątą porażkę z rzędu, momentami stanowiąc tylko tło dla dobrze dysponowanych zawodników Polfarmeksu Kutno. Goście już do przerwy praktycznie rozstrzygnęli zawody, pozwalając Pogoni na rzucenie zaledwie 16 punktów. Sami w tym czasie uzyskali ich 46. Ta przewaga utrzymała się już do końca zawodów. Pięciu zawodników Polfarmeksu rzuciło przynajmniej 10 punktów, a żaden nie spędził na parkiecie mniej niż 7 minut. Pogoń trafiła tylko 2 z 22 rzutów z dystansu.

Od zwycięstwa z Jamaleksem Polonią 1912 w derbach Wielkopolski meczu w rozgrywkach nie może wygrać Biofarm Basket. Zespól, który w poprzednim sezonie w play-off napsuł sporo krwi późniejszemu zwycięzcy rozgrywek Legii, przegrał trzecie spotkanie z rzędu. W Poznaniu dwa punkty zdołał wywalczyć WKS Śląsk, jeden z fragmentów czwartej kwarty wygrywając 16:4. Efektowne double-double miał Maciej Krakowczyk (19 pkt, 16 zbiórek i 6 asyst).

Niczym walec drogowy Jamalex Polonia 1912 przejechała się w pierwszej połowie po Elektrobudzie-Investment ZB. Gospodarze do przerwy prowadzili aż 61:27 i po zmianie stron spokojnie mogli kontrolować wynik. Ludzie Łukasza Grudniewskiego umiejętnie wymuszali faule, potrafili też szybko przemieszczać się w kontrze. Najlepszym punktującym gospodarzy nie byli ani Kamil Chanas (14 pkt) czy Adam Kaczmarzyk (12), a Przemysław Wrona (17 pkt i 8 na 9 z gry).

Niespełna 20 minut w swoim debiucie w GKS Tychy rozegrał Michał Jankowski. 30-letni koszykarz zaczynał sezon w klubie z Częstochowy, ale w ostatnich godzinach przeniósł się na Górny Śląsk. W swoim pierwszym meczu w GKS rzucił 7 punktów (3 na 8 z gry), 2 zbiórki i 1 przechwyt. Bohaterem wieczoru mógł być Filip Małgorzaciak, ktory rzucił 38 punktów, ale po końcowej syrenie z wygranej cieszyli się krakowianie. GKS w połowie czwartej kwarty przegrywał 13 punktami, ale potrafił zbliżyć się na jeden punkt. W końcówce dobrze dysponowani na linii rzutów wolnych gracze R8 Basket AZS potrafili jednak utrzymać przewagę. 29 punktów uzyskał Michael Hicks. Tylko na niecałą minutę parkiet opuścił Marcin Nowakowski (8 pkt i 8 asyst).

Bez wyłączonego do końca sezonu Adriana Sulińskiego Energa Kotwica zdołała pokonać w Kołobrzegu Eneę Astorię. Goście przegrali, choć mieli o 21 zbiórek więcej, popełnili jednak ponad 20 strat. Dobrze grą zespołu znad Parsęty kierował Paweł Dzierżak (7 pkt i 8 asyst).

Udany debiut w roli trenera KSK Noteć zanotował Marcin Grocki. Jego zespół po wyrównanym spotkanu pokonał w na własnym parkiecie KK Warszawa 65:63. Akcje na wagę wygranej przeprowadził Grzegorz Małecki, który wbił się pod kosz i trafił z faulem. Przyjezdni w końcówce mogli odwrócić losy meczu, ale nie trafili trzech rzutów na wygraną bądź remis. 27 pkt i 14 zbiórek Łukasza Paula. Noteć wykonywała 38 rzutów wolnych.