Rozgrywki rozpoczną się meczem AZS Politechniki Korona Kraków z KS MOS Karkonosze Jelenia Góra. Większość spotkań inauguracyjnej kolejki odbędzie się w niedzielę.
Rozgrywki będą prowadzone w dwóch etapach.
ETAP 1
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż) w ramach grup A i B.
Drużyna SMS PZKosz II Łomianki kończy rywalizację w sezonie po Etapie 1 i zajmuje miejsce 18. w sezonie (jeśli w końcowej tabeli grupy A zajęła miejsca 1-9) lub miejsce 22. w sezonie (jeśli w końcowej tabeli grupy A zajęła miejsca 10-11).
Z grupy A w Etapie 2 - play-off uczestniczyć będą drużyny, które zajmą miejsca 1-8 lub drużyny, które zajmą miejsca 1-9, jeśli jedno z tych miejsc zajmie drużyna SMS PZKosz II Łomianki. Rozstawienie do play-off (1-8) będzie ustalone na podstawie kolejności w tabeli końcowej z uwzględnieniem wszystkich rozegranych meczów.
Z grupy A w Etapie 2 - play-out uczestniczyć będą drużyny, które zajmą miejsca 10-11 lub drużyny, które zajmą miejsca 9-11, jeśli jedno z tych miejsc zajmie drużyna SMS PZKosz II Łomianki. Rozstawienie do play-off (10-11) będzie ustalone na podstawie kolejności w tabeli końcowej z uwzględnieniem wszystkich rozegranych meczów.
Z grupy B w Etapie 2 - play-off uczestniczyć będą drużyny, które zajmą miejsca 1-8.
Z grupy B w Etapie 2 - play-out uczestniczyć będą drużyny, które zajmą miejsca 10-11, a drużyna, która zajmie miejsce 9, kończy rywalizację w sezonie i zajmuje miejsce 17 lub 18 w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej (Zasady rozstawienia i przyznania miejsc).
ETAP 2 –PLAY-OFF
I runda –do dwóch zwycięstw (1-1-1)
w parach A1-A8, A2-A7, A3-A6, A4-A5 oraz B1-B8, B2-B7, B3-B6, B4-B5
Zwycięzcy uzyskują prawo gry w II rundzie (ćwierćfinał), pokonani zajmują miejsca 9-16 w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej.
II runda –ćwierćfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1)
para 1: A1/A8 - B4/B5
para 2: B1/B8 - A4/A5
para 3: A2/A7 - B3/B6
para 4: B2/B7 - A3/A6
Zwycięzcy uzyskują prawo gry w III rundzie (półfinał), pokonani zajmują miejsca 5-8 w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej.
III runda –półfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1)
zwycięzca pary 1 - zwycięzca pary 4
zwycięzca pary 2 - zwycięzca pary 3
Zwycięzcy uzyskują prawo gry w IV rundzie - finał, pokonani uzyskują prawo gry w IV rundzie
- o trzecie miejsce
V runda – finał - do dwóch zwycięstw (1-1-1)
grają zwycięzcy półfinałów
Zwycięzca uzyskuje prawo gry w Ekstraklasie Kobiet (Basket Lidze Kobiet)
IV runda – o trzecie miejsce - mecz i rewanż
grają pokonani w półfinałach
ETAP 2 – PLAY-OUT
do dwóch zwycięstw (1-1-1)
w parach A10-A11 i B10-B11
Zwycięzcy zajmują miejsca 19-20 (lub 18-19, jeśli miejsce 22 zajmuje SMS PZKosz II) w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej.
Pokonani zajmują miejsca 21-22 (lub 20-21, jeśli miejsce 22 zajmuje SMS PZKosz II) w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej i tracą prawo gry w 1 Lidze Kobiet.
Zasady rozstawienia i przyznania miejsc
O rozstawieniu w rywalizacji play-off i play-out (przewaga własnego boiska) oraz o kolejności
końcowej po odpadnięciu w określonej rundzie, decydują kolejno:
1. Wyższe miejsce w tabeli końcowej Etapu 1
2. Większa liczba punktów meczowych w tabeli końcowej Etapu 1
3. Lepsza różnica punktów koszowych w tabeli końcowej Etapu 1
4. Większa liczba zdobytych punktów koszowych w tabeli końcowej Etapu 1
5. Losowanie.
Terminarz I kolejki:
Grupa A
Politechnika Gdańska - AZS Uniwersytet Gdański (01.10.2017, godzina 15:30)
SMS PZKosz Łomianki - AZS Uniwersytet Warszawski (01.10.2017, godzina 16:00
Panattoni Europe Lider Pruszków - KS Basket 25 II Bydgoszcz (01.10.2017, godzina 17:00)
MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski - KKS Olsztyn (01.10.2017, godzina 17:00)
SMS PZKosz II Łomianki - Mon-Pol Płock (01.10.2017, godzina 18:15)
Grupa B
AZS Politechnika Korona Kraków - MKS MOS Karkonosze Jelenia Góra (30.09.2017, godzina 15:30)
UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki - Grot TomiQ Pabianice (30.09.2017, godzina 18:00)
AZS AJP II Gorzów Wlkp. - ŁKS SMS Łódź (01.10.2017, godzina 13:00)
Lider Swarzędz - Olimpia Wodzisław Śląski (01.10.2017, godzina 17:30)
Tęcza Leszno - Pomarańczarnia MUKS Poznań (01.10.2017, godzina 18:00)