Exact Systems Śląsk mistrzem Polski U20 2017!

Koszykarze Exact Systems Śląska Wrocław wywalczyli mistrzostwo Polski do lat 20. W finale podopieczni Tomasza Jankowskiego pokonali WKK Wrocław 70:57. MVP turnieju finałowego został Aleksander Dziewa. Trzecie miejsce dla Biofarmu Basket Junior Poznań, który w finale pocieszenia pokonał KS Rosa-Sport Radom 63:52.

To było czwarte starcie wrocławskich drużyn w tym sezonie. W rozgrywkach strefowych oraz meczu grupowym turnieju finałowego lepsi byli zawodnicy Sebastiana Potocznego, ale w decydującym starciu o złoto to zawodnicy Śląska cieszyli się z wygranej.

WKK w półfinale rozegrało niezwykle zacięte spotkanie z Biofarm Basket Junior, którego losy ważyły się do ostatnich sekund. Być może trudy tego spotkania miały duży wpływ na dyspozycję tego zespołu w finale.

Kluczem do zwycięstwa Śląska okazała się zdyscyplinowana gra w defensywie oraz przewaga w polu trzech sekund. To właśnie w strefie podkoszowej gracze Jankowskiego osiągnęli kluczową dla losów meczu przewagę.

Śląsk od wyniku 6:6 objął prowadzenie 15:8 i tylko w jednym z fragmentów drugiej kwarty różnica pomiędzy zespołami była mniejsza. Duży udział w końcowym sukcesie "zielono-biało-czerwonych" miał Aleksander Dziewa, który nie tylko zakończył mecz z double-double (16 pkt i 11 zbiórek), ale w strefie podkoszowej groził rywalom blokiem (łącznie 3 w finale).

Gdy zawodnikom WKK udało się podwoić Dziewę, wówczas skuteczne akcje na kosz wykonywali Jakub Musiał i Dominik Wilczek.
Mistrzowie Polski walkę pod tablicami wygrali 49:36, notując przy tym 18 zbiórek na atakowanej tablicy. 6 z nich było autorstwa Tomasza Żeleźniaka, który podobnie jak Dziewa zakończył spotkanie z double-double (15 pkt i 11 zbiórek).

Na przełomie drugiej i trzeciej kwarty Śląsk rzucił 13 punktów z rzędu, doprowadzając do wyniku 43:24. Gdy na początku ostatniej odsłony przewaga zawodników Jankowskiego wzrosła do 24 punktów, stało się jasne, która z drużyn cieszyć się będzie z końcowego sukcesu po ostatniej syrenie. WKK walczyło do końca, ostatecznie zmniejszając stratę do 13 punktów (57:70).

21 punktów (większość po przerwie), 6 zbiórek i 3 asyst miał obrońca WKK Jakub Kobel.

Do brązowego medalu Biofarm Basket Junior doprowadzili Szymon Ryżek i Mikołaj Kurpisz. Pierwszy w starciu o trzecie miejsce z KS Rosa-Sport uzyskał 20 punktów i miał 9 zbiórek, drugi zakończył mecz z dwoma dwucyfrówkami (12 pkt i 19 zbiórek).