Cosinus Widzew Łódź mistrzem Polski U22 kobiet 2017

Koszykarki Cosinus Widzewa Łódź najlepszym zespołem w Polsce w kategorii do lat 22 kobiet. W finale rozgrywanego w Gdyni turnieju podopieczne Dariusza Raczyńskiego pokonały Eneę AZS AJP Gorzów Wielkopolski 63:56. Trzecie miejsce dla VBW GTK Gdynia. MVP turnieju finałowego została rozgrywająca łódzkiej drużyny Julia Drop.

Mistrzynie Polski wyciągnęły wnioski z grupowej porażki z Eneą AZS AJP. W piątek, gdy już oba zespoły były pewne miejsca w półfinale, i decydowała się jedynie kwestia rozstawienia w walce o finał, gorzowianki wyraźnie pokonały drużynę Cosinus Widzewa 75:52.

Finał lepiej rozpoczęły łodzianki, bo od prowadzenia 11:5. Później mecz się wyrównał, ale dzięki punktom Julii Drop i Sylwii Bujniak Cosinus Widzew udał się do szatni przy prowadzeniu 38:34. Podopieczne Roberta Pieczyraka z szatni wyszły odmienione. Początek trzeciej kwarty koszykarki Enei AZS AJP wygrały aż 15:2 i objęły prowadzenie 49:40.

Taki obrót wydarzeń na parkiecie zmobilizował łodzianki do lepszej gry w defensywie. Jeszcze przed zakończeniem trzeciej odsłony Cosinus Widzew zbliżył się na odległość jednego trafienia z gry, a przez 7 minut czwartek kwarty pozwolił rywalkom tylko raz trafić do kosza. Cosinus Widzew w tym czasie uzyskał 12 punktów i prowadził 58:51. Zawodniczki Enei AZS AJP doprowadziły jeszcze do wyniku 58:56, ale od tego momentu do kosza trafiały już tylko zawodniczki z centralnej Polski.

Oprócz Julii Drop (14 pkt, 5 asyst, 4 przechwyty i 4 zbiórki), która została MVP turnieju finałowego, w łódzkiej drużynie w decydującym meczu gdyńskiego turnieju dobrze zaprezentowały się: Magdalena Pisera (14 pkt i 7 wymuszonych fauli) oraz Sylwia Bujniak (12 pkt, 4 zbiórki, 3 asysty) i Wiktora Zapart (12 pkt, 6 zbiórek i 3 bloki).

Enei AZS AJP w odniesieniu wygranej nie pomogło 29 punktów (9/26 z gry) Darii Stelmach oraz double-double Magdaleny Szajtauer (12 pkt i 16 zbiórek).